هشدار شورای اروپا نسبت به گسترش دیدگاههای خارجی ستیزانه در اروپا

شورای اروپا درخصوص گسترش دیدگاههای خارجی ستیزانه در این قاره هشدار داد و در خصوص امنیت اروپا ابراز نگرانی کرد.

توربیون یاگلاند، دبیرکل شورای اروپا روز چهارشنبه 11 مه در گفتگو با روزنامه آلمانی 'لایپزیگر فولکس سایتونگ' با اشاره به اینکه احزاب دارای دیدگاههای خارجی ستیزانه در این قاره رو به گسترش هستند، گفت: پیوستن افراد به این احزاب نگران کننده است.

یاگلاند، معتقد است کشیده شدن افراد به احزاب دارای دیدگاههای خارجی ستیزانه، این احزاب را رادیکالیزه کرده و امنیت اروپا را به خطر می اندازد.

براساس این استدلال، بیشتر مهاجران به کشورهای اروپا که آفریقائی و آسیایی تبار بوده و اغلب مسلمان می باشند به لحاظ معیارهای مذهبی و اجتماعی با جامعه اروپایی سنخیت نداشته و همواره موجب برخوردهای فیزیکی و گاهی اعتقادی میان افراد و اقلیتهای قومی می شوند.

این نوع نگرش به مهاجران و یا خارجیها موجب تنش جدی در برخی کشورهای مهاجرپذیر مانند؛ فرانسه ، آلمان و ایتالیا می شود که ما نمونه ای از آن را در چند ماه گذشته شاهدیم که تندروهای نئو نازی در آلمان چند مسجد را به آتش کشیده و به قرآن و نمازگذاران اهانت کردند.

درخصوص اقلیت روماها در کشورهای فرانسه،اسپانیا، ایتالیا و مجارستان نیز همین نوع نگرش وجود دارد .

تصمیم دولت فرانسه مبنی بر اخراج صدها مهاجر رومانیایی و بلغاری روما از این کشور که با نظر موافق برخی از دولتمردان دیگر کشورهای اروپایی همراه بود، بعد از اینکه اعتراض‌های گسترده گروه‌های مختلف مسیحی و در رأس آنها واتیکان، کمیسیون اروپا، سازمان ملل متحد، سازمان عفو بین‌الملل، احزاب و برخی از سیاستمداران داخلی و خارجی این کشور را برانگیخت به یکی از جنجالی‌ترین مسائل روز اتحادیه اروپا تبدیل شد.

شورای اروپا برای مقابله با روند خارجی ستیزی یا همان مهاجر ستیزی در برخی کشورهای اروپایی ، گزارشی نیز با عنوان "همزیستی مسالمت آمیز در اروپا، در قرن 21 "توسط سیاستمداران قدیمی از جمله خاویرسولانا هماهنگ کننده سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، یوشکا فیشر وزیر خارجه سابق آلمان و تیموتی گارتن تاریخدان مشهور انگلیسی تهیه کرده بود که روز چهارشنبه در نشست وزرای 47کشور شورای اروپا در استانبول مورد بحث قرار گرفت.

دراین گزارش برنامه ابتکارعملی برای همگرایی در اروپا تهیه شده است که شامل اجازه شرکت خارجیان دارای اقامت طولانی مدت در انتخابات محلی و منطقه ایی کشورهای محل اقامت می باشد.

همچنین درخواست ازمقامات و اشخاص دارای سمت های عمومی دراروپا برای بیان روشن موضع خود علیه نژادپرستی و خارجی ستیزی از دیگر موارد مطرح شده در این گزارش بود.

پیش ازاین گروههای مهاجرین در اروپا، برخی سیاستمداران این قاره را به دامن زدن به بحث خارجی ستیزی برای جذب آرای ملی گرایان و نژاپرستان متهم کرده بودند.

به نظر می رسد شورای اروپا نگران است که برخی احزاب با بهره برداری از دیدگاه های خارجی ستیزانه قدرت گرفته و امنیت این قاره را در ارتباط با مناسبات بین المللی به خطر بیاندازند.

/ 0 نظر / 7 بازدید