نتایج سفر شش روزه نخست وزیر کانادا به هند

امضای چند توافقنامه اقتصادی و سیاسی با مقامات هند دستاورد سفر"استفان هارپر"نخست وزیر کانادا به دهلی نو بود.

"هارپر" پیش از سفرش به هند در بیانیه ای در"تورنتو" بدون اشاره به دوران 40 ساله روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور گفته بود:کانادا اکنون همکاری نزدیک و روابط دوستانه ای با هند دارد، اما لازم است ارتباط دو کشور مستحکم تر شود.

وی افزود:هند، اقتصادی رو به رشد است و گسترش روابط تجاری و سرمایه گذاری با این کشور به ایجاد فرصتهای شغلی، رشد و شکوفایی بلند مدت در کانادا منجر خواهد شد.

خبرگزاری ایرنا در این خصوص نوشت؛"استفان هارپر" در این سفر شش روزه خود علاوه بر دیدار و گفتگو با چند تن از مقامات هندی در"دهلی"پایتخت هند  از"تاج محل" در شهر"آگرا" در شمال هند و همچنین شهر"بنگلور" در جنوب هند نیز دیدن کرد.

"هارپر" در این سفر تلاش کرد تا اعتماد هندی ها را برای گسترش همکاری های اتمی میان "اتاوا"و "دهلی" تقویت کند و با صدور اورانیوم به 'دهلی نو' بعداز یک وقفه تقریبا 40 ساله موافقت کرد.

هند و کانادا در توافقنامه هسته ای روابط خود را با اعلام خاتمه مذاکرات بر سر انجام ترتیبات اداری برای اجرای قرارداد هسته ای غیرنظامی به طور بی سابقه تقویت کردند.

خبرگزاری فارس نیز در این زمینه نوشت: اجرای قرارداد انتقال اورانیوم از کانادا به هند، زمینه را برای شرکت های کانادایی در صدور اورانیوم و راکتورهای هسته ای به هند هموار خواهد کرد و همچنین می تواند تاحدی یخ 40 ساله در روابط بین هند و کانادا بعد از اقدام کانادا به توقف صدور اورانیوم به هند بعد از آزمایش هسته ای هند در سال 1974 را ذوب کند.

دو کشور در پایان گفت و گوهای بین "مان موهان سینگ" نخست وزیر هند و "استفان هارپر" در دهلی نو همچنین قراردادی را در مورد تضمین امنیت اجتماعی و چندین یادداشت تفاهم را برای همکاری فیمابین در زمینه فناوری مخابرات و الکترونیکس وهمچنین بین سازمان تحقیق و توسعه دفاعی (DRDO) هند و دانشگاه "یورک" کانادا برای همکاری در زمینه های تحقیق و توسعه مشترک در علوم و فناوری دفاعی امضا کردند.

واحد مرکزی خبر نیزاز کنفرانس مطبوعاتی مشترک نخست وزیران کانادا و هند خبر داد و نوشت:"سینگ"، در این  کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما از پیشرفت اخیر حاصل شده در تعیین روش های ممکن برای اجرای موثر قرارداد همکاری در زمینه انرژی هسته ای غیرنظامی استقبال می کنیم.

نخست وزیر کانادا نیز گفت: دولت ما نسبت به افزایش مبادلات تجاری و سرمایه گذاری با هند متعهد می باشد و خاتمه مذاکرات در مورد ترتیبات اداری فرصت های زیادی را برای شرکت های کانادایی در ایفای نقش مهمی در رفع نیاز روزافزون هند به انرژی فراهم خواهد ساخت.

هند و کانادا مدتها بود که با یکدیگر در مورد نحوه رفع اختلافات فیمابین بر سر همکاری هسته ای مذاکره می کردند.

اوتاوا اصرار داشت که دهلی نو باید از نحوه استفاده از اورانیوم صادر شده توسط شرکت های کانادایی ، آن را مطلع سازد ولی دهلی نو می گفت که هند از قبل مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی را اجرا می کند و به همین جهت انجام چنین اقدامی لازم نیست.

نخست وزیر کانادا همچنین درسفر به هند با "پراناب موکرجی" رییس جمهور هند دیدار و با وی در مورد موضوعات دوجانبه مورد علاقه طرفین از جمله سرمایه گذاری کانادا در هند تبادل نظر کرد.

سایت خبری"ایرانتو"(ایرانیان کانادا) نیز در خصوص اهداف سفر"هارپر"به هند نوشت: رشد اقتصادی چشمگیر هند در سال جاری که به هفت درصد می رسد، کانادایی ها را برای حضور در بازار هند ترغیب کرده است ،این در حالی است که پیش بینی می شود رشد اقتصادی هند در سال آینده و سال پس از آن به ترتیب به هشت و نه درصد برسد.

این سایت خبری افزود:اکنون صادرات کانادا به هند که ششمین کشورپرجمعیت جهان است به کمتراز2درصد می رسد.

تمایل هند برای ساخت بیش از 30نیروگاه هسته ای موجب شده است کانادا نیز برای حضور در این بازار، با امریکا و فرانسه رقابت کند.

نخست وزیر کانادا در سفرش به هند با تجار بمبئی نیز دیدار کرد و در جمع تجاراین شهرگفت:تولید ناخالص داخلی هند و کانادا در مجموع بالغ بر چهار تریلیون دلار است ولی حجم مبادلات تجاری بین این دو کشور درحال حاضر فقط پنج میلیارد دلار است.

از زمان روی کار امدن استفان هارپر به عنوان نخست وزیر کانادا در سال 2006، این کشور یازده هیئت در سطح وزیر به هند اعزام و سه دفتر تجاری جدید در شهرهای حیدراباد، کلکته و احمد آباد باز کرده است.

کانادا در سال 1974، و پس از آنکه هند از تکنولوژی کانادایی برای ساخت اولین بمب هسته ای خود بهره برد، همکاریهای هسته ای خود را با این کشور متوقف کرد .

اما هارپر در این سفر از ایجاد روابط جدید و عقد قرارداد دوجانبه در آینده نزدیک خبر داد.

تلاش های دولت محافظه کار برای نزدیکی به هند، علاوه بر منافع اقتصادی برای کشور، در راستای جلب آرای بیش از یک میلیون هندی تبار مقیم کانادا، در انتخابات آینده است.

دو طرف همچنین درباره نقش برخی تروریست های پاکستانی – کانادایی در جریان بمب گذاری سال گذشته بمبئی که منجر به مرگ 190 نفر شد، و مقابله با اینگونه تحرکات، گفت و گو کردند. 

/ 0 نظر / 10 بازدید