گسترش بحران اقتصادی در اروپا

بحران اقتصادی در اروپا در حالی رو به گسترش است که مردم ایتالیا این روزها علاوه بر اینکه به شدت از بحران اقتصادی رنج می بروند، بحران سیاسی نیز گریبانگیر آنها شده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز ، مخالفت نمایندگان حزب راست میانه «مردم آزادی» با یک لایحه پیشنهادی دولت و خروج آنها از ساختمان پارلمان به هنگام رای گیری، می تواند دولت ماریو مونتی نخست وزیر این کشور را سرنگون کند.

علاوه بر این ، اخباری نیز مبنی بر بازگشت احتمالی"سیلویو برلوسکنی" نخست وزیر پیشین ایتالیا و موسس حزب "مردم آزادی"منتشر شده است که می تواند مشکلات سیاسی این کشور را دوچندان کند.

به گزارش منابع خبری ؛ بازنشستگان ایتالیایی روز جمعه با تجمع در مقابل فرمانداریها و شهرداریهای سراسر این کشور، علیه سیاست های اقتصادی دولت "ماریو مونتی" نخست وزیر تظاهرات کردند.

بازنشستگان ایتالیایی به دنبال فراخوان اتحادیه های کاری ایتالیا، در مقابل فرمانداری شهرهای بزرگ تحصن و اعلام کردند که تدابیر ریاضتی دولت ایتالیا ضربه شدیدی به قشر بازنشسته وارد کرده است.

ایتالیا با بحران شدید مالی مواجه شده است، بطوریکه این کشور بیش از 2000 میلیارد یورو بدهی دارد.

اوضاع اقتصادی دیگر کشورهای اروپایی هم بهتر از ایتالیا نیست، ،" جرج گالوی" نماینده پارلمان انگلیس و بنیانگذار حزب"احترام" این کشور اعلام کرد که وضعیت اقتصادی انگلیس پس از اجرای طرح ریاضت اقتصادی بحرانی تر شده است .

به گزارش روز شنبه پرس تی وی ،" جرج گالوی" همچنین گفت که سیاست کاهش هزینه ها تنها به گسترش فقر در کشور منجر شده و شمار فقرا نیز روز به روز در حال افزایش است .

اظهارات "گالوی" در واقع تایید خواسته معترضان اجرای ریاضت اقتصادی در انگلیس است.

این درحالیست که صدها نفر از معلمان، کارگران، دانشجویان و مخالفان جنگ در لندن،شب گذشته در اعتراض به تشدید مشکلات اقتصادی و مالی، تظاهرات کردند.

تظاهر کنندگان که دیشب در برابر دفتر نخست وزیر و منزل وزیر خزانه داری تجمع کرده بودند، به سیاست های اقتصادی دولت اعتراض و اعلام کردند برای جبران کسری بودجه، به جای افزایش مالیات ها و نیز حذف کمک ها به مردم فقیر، باید به جنگ در افغانستان و خرید جنگ افزارهای هسته ای پایان داد.

در اسپانیا نیز برخی اقشار جامعه همراه با کارگران هتل های زنجیره ای "پارادورس" Paradores که تحت کنترل دولت اسپانیا است روز جمعه در اعتراض به اخراج کارگران و کاهش دستمزدها اعتصاب کردند.

دولت اسپانیا به دلیل مشکلات مالی، 14 درصد از کارگران هتل های "پارادورس" را اخراج کرده و از حقوق و مزایای بسیاری دیگر کاسته است.

این اعتصاب در حالی است که روز چهارشنبه نیز هزاران نفر از پزشکان، پرستاران و پرسنل بیمارستان های شهر"مادرید" اسپانیا با حضور در خیابان های این شهر در اعتراض به تاثیر اجرای سیاست های ریاضتی بر خدمات بهداشتی تظاهرات کردند.

"آووتنی والد نووتنی"، "Ewald Nowotny"، رئیس بانک مرکزی اتریش و از اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا، نیز روز جمعه ضمن هشدار در مورد وضع اقتصادی منطقه یورو در سال دو هزار و سیزده میلادی، تاکید کرد: اقتصاد این منطقه در رکود فرو رفته است و رشد اقتصادی کشورهای عضو پول واحد اروپا در سال 2012 کمتر از پیش بینی ها بوده و در رقم واقعی رشد اقتصادی در سال دو هزار و سیزده نیز کمتر از ارزیابی های اولیه خواه دبود.

به گفته این مسئول بانک مرکزی اروپا، بسیاری از کشورهای اروپایی عضو منطقه یورو مجبور خواهند شد، برای مقابله با بحران مالی خود،از مقدار هزینه ها و سرمایه گذاریها در تاسیسات زیربنایی بکاهند؛ اقدامی که اقتصاد این کشورها را بیش از پیش ضعیف خواهد کرد.

"نووتنی" همچنین پیش بینی های مثبت سازمان همکاری و توسعه اروپا را در مورد اقتصاد کشورهای اروپایی غیر واقعی توصیف و پیش بینی کرد برخی کشورهای اروپایی سیاستهای انقباضی بیشتری را در اقتصاد کشور اتخاذ خواهند کرد.

/ 0 نظر / 9 بازدید