بررسی بحران مالی اروپا در نشست داووس

برون مرزی - سازمان ها واحزاب بسیاری از صبح روز شنبه درشهر برن سوییس علیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد که در دهکده داووس برگزار می شود اقدام به تظاهرات کردند.
این سازمانها و به ویژه گروههای چپگرا در سوییس از چند روز گذشته در اطلاعیه هایی در اینترنت اعلام کردند که می خواهند در شهر "برن" علیه پنجمین نشست مجمع جهانی اقتصاد که روز چهارشنبه 25 ژانویه رسما در داووس افتتاح می شود، اقدام به تظاهرات کنند.
با توجه به اطلاعاتی که برخی ازگروههای چپگرا در اینترنت در این زمینه متشر کرده اند؛ احتمال می رود که درگیری هایی نیز بین تظاهرکنندگان و نیروهای انتظامی به وجود آید و شهر ناآرام شود.

معترضان به نظام سرمایه‌داری نیز که تصمیم دارند تظاهرات خود را با شعار «داووس را اشغال کنید» برگزار کنند، از صبح امروز شنبه در نزدیکی محل برگزاری نشست اقتصاد جهانی مستقر شده‌اند.
مخالفان جهانی سازی در این اعتراض‌ها قرار است با الگو گرفتن از تظاهرات اعتراضی اخیر در آمریکا «اشغال وال استریت» به راه پیمایی و اشغال داووس اقدام کنند.
نشست داووس که سیاستمداران، بانکداران و رهبران اقتصادی در آن دور هم جمع می‌شوند، به نمادی برای جهانی‌سازی تبدیل شده است.
«دیوید روث» رئیس شاخه جوانان سوسیال دموکرات‌های سوئیس در محل استقرار معترضان در نزدیکی محل اجلاس داووس به خبرنگاران گفت:«تصمیم‌های عده‌ای معدود در سال‌های اخیر ما را دچار بحران کرد و اکنون همان افراد برای حل کردن این مشکل دور هم جمع می‌شوند.
» وی همچنین گفت: «دموکراسی در حال حاضر تنها نیاز کشورهای عربی نیست؛ غرب نیز به دموکراسی نیاز فوری دارد.
فعالان مخالف نظام سرمایه‌داری در سوئیس از تمامی معترضان به سرمایه داری در سراسر جهان خواسته‌اند در محل برگزاری اجلاس داووس به آنها بپیوندند.
قرار است 40 رییس جمهور و یا رییس دولت و دهها وزیر و صدها نماینده بخش های اقتصادی در اجلاس امسال مجمع جهانی اقتصاد در داووس شرکت کنند که یکی از موضوعات اصلی در این اجلاس "پیدا کردن راه حلی برای بحران مالی منطقه یورو و بدهی های کشورهای اروپایی" است.
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان میهمان ویژه امسال این اجلاس خواهد بود و آن را افتتاح خواهد کرد.
جمعا 2600 نفر برای شرکت در این اجلاس در هفته پایانی ژانویه به روستای داووس وارد شدند.
"کلاوس شواب" موسس و رئیس هیئت اجرائی مجمع جهانی تاکید کرد ' سیستم کاپیتالسیم در شکل موجود خود امروز دیگر با جهان ما سازگار نیست،ما موفق نشدیم از بحران مالی در سال 2009 درس بگیریم و به همین سبب تغییرات جهانی ضروری است.
مجمع جهانی که هر ساله با هدف نزدیک کردن آراء سیاسی و اقتصادی در کشورهای مختلف و آمادگی آنها برای ایجاد یک جامعه جهانی در داووس سوئیس برگذار می شود امسال با توجه به بحران اقتصادی و مالی که اروپا و همچنین آمریکا و چین را تهدید می کند، به بررسی راه حلهای ممکن برای نجات اقتصاد جهانی می پردازد.
نشست داووس در دو سال گذشته تحت تاثیر بحران اقتصادی در فضایی ناخوشایند برگزار شده اما شرکت کنندگان امیدواوند که امسال چشم‌انداز بهتری برای آینده ترسیم کنند.
/ 1 نظر / 9 بازدید
حسين ترکه

يعني واقعا اينجوري بوده.......والله[رویا]