هشدار گروه 20 درباره تشدید بحران اقتصادی در آمریکا

یکشنبه چهارم نوامبر به وقت محلی وزیران دارایی کشورهای"گروه 20" در مکزیکوسیتی ، پایتخت مکزیک، برای گفت و گو دربارۀ وضع مالی اروپا و آمریکا گرد هم آمدند .

موضوع مهم نشست دو روزۀ وزیران بیست کشور صنعتی و اقتصادهای نوظهور جهان ، بحران مالی در اروپا و ساماندهی بیشتر به بازارهای مالی اعلام شده است.

در اولین روز این نشست ،شرکت کنندگان نگرانی های خود را از موانع رشد اقتصاد جهانی بیان کردند.

یکی دیگر از موضوعات نگران کننده برای گروه 20 که شب گذشته مطرح شد؛ افزایش مالیات در پایان سال جاری همزمان با کاهش بودجه و هزینه های دولت آمریکا بود.

وزرای اقتصاد گروه 20همچنین در اولین روز نشست خود درباره تشدید بحران اقتصادی آمریکا نیز هشدار دادند و هیاتهای اروپایی حاضر در اجلاس ، خواستار اطلاع رسانی آمریکا درباره جزئیات برنامه رسیدگی به این مسئله و تلاش برای نجات از بحران اقتصادی شدند. وزرای دارایی گروه 20 بر این نکته نیز تاکید کردند که به رغم نابسامانی اوضاع مالی آمریکا ، انتظار نمی‌رود قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ششم نوامبر در این کشور ، اقدامی جدی درباره این موضوع انجام شود.

"جراردو رودریگز"معاون وزیر دارایی مکزیک گفت آنچه در این نشست باید انجام داد ، تلاش برای حل مشکلات و مسائل موجود و ایجاد شرایط مناسب برای رشد اقتصادی است . پیش از این، سران کشورهای گروه 20 در نشست ماه ژوئن خود در شهر" لوس کابوس" از آمادگی این کشورها برای هماهنگی اقدامات مالی به منظور تقویت مصرف داخلی خبر داده بودند.

"ماساکی شیراکاوا" رئیس بانک ژاپن نیز در اجلاس گروه 20 گفت کشورهای عضو گروه 20 از آمریکا می خواهند که قاطعانه با بحران اقتصادی برخورد کند. در پیشنویس بیانیه سیاستگذاران مالی گروه 20، خطرات پیش روی اقتصاد جهانی، از جمله بحران اروپا و مشکلات مالی احتمالی در ژاپن نیز برجسته شده و از آمریکا خواسته شده است ه عنوان بزرگترین اقتصاد جهان به این موضوعات توجه بیشتری داشته باشد.

این درحالی است که اگراعضای کنگره آمریکا پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور ، درباره کاهش 600 میلیارد دلاری هزینه های دولت و افزایش مالیات ها که از اول ژانویه سال 2013 به اجرا در می آید ، به توافق نرسند اقتصاد آمریکا باردیگر وارد رکود خواهد شد.

با توجه به این که "تیموتی گایتنز"وزیر خزانه داری آمریکا، "ماریو دراگی" رئیس بانک مرکزی اروپا و نیز مقامات مالی ارشد چین در این نشست حضور ندارند ، احتمالا توافقات عمده ای در اجلاس مکزیک حاصل نخواهد شد.

هشدار گروه 20درباره تشدید بحران اقتصادی آمریکا در حالی است که برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که ممکن است رتبه اعتباری اقتصاد آمریکا سقوط کند. متوسط رشد اقتصادی آمریکا در 10 سال گذشته از دیگر دهه های پس از جنگ دوم جهانی کمتر بوده است که این خود نشان می دهد؛ لازم است اصلاحات ساختاری در اقتصاد آمریکا انجام شود . مشکل ، اما ، این است که هنوز کنگره آمریکا درباره این اصلاحات به توافق نرسیده است و اگر چنین توافقی حاصل نشود ، بحران اقتصادی آمریکا چنان جدی خواهد شد که ممکن است باعث رکود در اقتصاد جهان شود.

بحران مالی آمریکا در حالی مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است که این کشور سالانه میلیونها دلار از بودجه کشور را که باید برای رفاه عمومی هزینه شود ،صرف جنگهای سلطه طلبانه در جهان می کند.

/ 0 نظر / 7 بازدید