هشدار کاخ سفید به کنگره درباره واکنش منفی کنگره به مشارکت آمریکا در جنگ لیبی

 

کاخ سفید روز دوشنبه هشدار داد واکنش منفی کنگره به دخالت نظامی امریکا در بحران لیبی می تواند دربر دارنده پیامی منفی باشد.جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه تاکید کرد: «در حالی که قذافی به شدت تحت فشار قرار دارد و متحدین ما بخش زیادی از اقدامات نظامی را علیه قذافی به عهده دارند، لغو منابع مالی در کنگره می تواند حامل پیام بدی برای قذافی و همچنین دوستان ما در جهان باشد.» این سخنگوی کاخ سفید در کنفرانسی مطبوعاتی ادامه داد: نقش اصلی ماموریت نظامی در لیبی حفاظت از شهروندان است؛ ماموریتی که کنگره از آن حمایت می کند.

 

هفته گذشته جان بوئنر جمهوری خواه و رییس مجلس نمایندگان ازدولت باراک اوباما رئیس جمهوری خواست که هر چه زودتر از کنگره آمریکا در مورد حمله به لیبی مجوز بگیرد.

 

در اوایل ماه ژوئن نیز ، سنای آمریکا ،نیز قطعنامه ای منتشر کرد که در آن باراک اوباما ، به دلیل سیاست هایش در حمله به لیبی مورد سرزنش قرار گرفت . در قطعنامه سنا اوباما متهم شده که در مورد ضرورت مداخله نظامی در لیبی استدلال قابل قبولی ارائه نکرده است . سناتورهای آمریکایی در قطعنامه خود دولت اوباما را از مداخله در عملیات نظامی زمینی در لیبی برحذر داشته اند . آن ها از اوباما خواسته اند که برای ادامه حضور نظامی در لیبی از کنگره مجوز بگیرد . اوباما به دلیل سیاست های جنگی اش به شدت تحت فشار نهاد های قانون گذاری آمریکا قرار گرفته است .

 

بر اساس قانونی در آمریکا به نام " قانون قدرت های جنگی " که در 1973 به تصویب رسیده است ، رئیس جمهوری های آمریکا برای هر اقدام نظامی خارجی که بیش از دو ماه به طول انجامد می بایست از کنگره مجوز بگیرند .

 

از اول ماه ژوئن این مدت زمانی پایان یافت و دولت آمریکا برای تداوم آن باید از کنگره آمریکا مجوز بگیرد.

 

به اعتقاد کارشناسان سیاسی ،دلیل ادامه غیرقانونی جنگ لیبی توسط دولت آمریکا ، نگرانی از احتمال مخالفت جمهوری خواهان با این جنگ است. چرا که دموکراتها معتقدند به دلیل منافع سرشار این جنگ برای دولت دمکرات آمریکا ، جمهوری خواهان از هیچ اقدامی برای کارشکنی برای حضور آمریکا در این جنگ فروگذار نمی کنند.از سوی دیگر آمریکا نگران است که در صورت توقف مشارکت در جنگ لیبی دیگر رقبای آمریکا به این منافع دست یابند. نفت لیبی و موقعیت استراتژیک این کشور، آمریکا را در مورد این که ممکن است با کاهش حضور در جنگ لیبی ، سهم کمتری از منافع این کشور بدست آورد ، دچار سردرگمی کرده است . بویژه این که برآیند حاصل از اتخاذ هر کدام از این تصمیم ها می تواند بر موقعیت باراک اوباما و حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 تاثیر بگذارد . پیش از این ، دموکرات ها ، جمهوری خواهان را به راه انداختن جنگ هایی که هزینه اقتصادی و جانی بسیار زیادی برای مردم آمریکا داشت ، متهم می کردند و حتی بحران اقتصادی را نتیجه ماجراجویی های محافظه کاران جدید در به راه انداختن جنگ در افغانستان و عراق می دانستند . در حالی که اکنون خود در شمال آفریقا جنگ جدیدی به راه انداخته اند .

/ 0 نظر / 7 بازدید