ادامه اعنراضات مردم ایرلند شمالی

معترضان در شهر بلفاست مرکز ایرلند شمالی، دوشنبه شب در چند منطقه با ماموران پلیس درگیر شدند و یک خودروی پلیس نیز به آتش کشیده شد.

به گزارش منابع خبری ، صدها نفر از طرفداران دولت مرکزی انگلیس موسوم به اتحادگرایان، برای هشتمین شب متوالی و در اعتراض به مصوبه شورای شهر بلفاست در مورد لغو اهتزار دائمی پرچم ˈپادشاهی متحده بریتانیاˈ بر فراز ساختمان شورا، به خیابان آمدند و خواستار لغو این مصوبه شدند.

تنش های اخیر در ایرلند شمالی پس از آن آغاز شد که اکثر اعضای شورای شهر بلفاست دوشنبه هفته گذشته به طرحی رای دادند که بر اساس آن نباید به جز در روزهای خاصی از سال، پرچم ˈپادشاهی متحده بریتانیاˈ بر فراز ساختمان شورای شهر به اهتزاز درآید.

این طرح که توسط اعضای جمهوریخواه شورای شهر" بلفاست "ارائه شده بود با حمایت اعضای وابسته به احزاب" ˈشین فین"ˈ ،" ˈالاینسˈ" و" ˈاس دی ال پی"، تصویب شد.

در پی تصویب این طرح، طرفداران دولت مرکزی انگلیس که به ˈاتحاد گرایانˈ مشهور هستند، با در دست داشتن پرچم های ˈبریتانیاˈ دست به اعتراض زدند و به ساختمان شورای شهر حمله کردند.

معترضان طی یک هفته گذشته در شهر بلفاست و مناطق اطراف به اعتراضات خود ادامه دادند و دفاتر چند تن از اعضای شورای شهر بلفاست را به آتش کشیدند.

در جنوب شهر بلفاست نیز معترضان با پرتاب سنگ، بطری و بمب بنزینی با ماموران پلیس ضدشورش درگیر شدند و پلیس نیز برای پراکندن معترضان از ماشین های آبپاش و گاز اشک آور استفاده کرد.

تعدادی از شهرک های اطراف"بلفاست"از جمله"ˈداندونلند"ˈ،"ˈلیزبورن"ˈ،"ˈلیماوادی"ˈ و "بالی کلیر"ˈ نیز دوشنبه شب ناآرام بود و معترضان ضمن درگیری با پلیس، اقدام به مسدود کردن تعدادی از خیابانها کردند.

در جریان اعتراضات یک هفته اخیر در ایرلند شمالی حدود 30 مامور پلیس و تعدادی از معترضان مجروح شده اند و تاکنون بیش از 20 نفر نیز دستگیر شده اند.

این اعتراضات در حالی است که منطقه ایرلند شمالی به مدت چندین دهه شاهد خشونت های گسترده سیاسی و فرقه ای بود که این خشونت ها در سال 1998 و با امضای قرارداد صلح موسوم به ˈجمعه نیکˈ و ترک مبارزه مسلحانه توسط ارتش جمهوری خواه ایرلند، تقریبا به پایان رسید.

برخی از کسانی که این قرارداد صلح را قبول نداشتند از ارتش جمهوریخواه ایرلند جدا شده و گروههای کوچک مخفی را برای ادامه مبارزه مسلحانه تشکیل دادند.

ˈ"ویل کرˈ" معاون پلیس ایرلند شمالی گفته است که برخی گروههای شبه نظامی وابسته به اتحادگرایان در ترتیب دادن تجمعات و خشونت های اخیر دخالت فعال دارند.

ادامه این تنش ها نشان می دهد که فضای سیاسی ایرلند شمالی به رغم کاهش درگیری های مسلحانه، همچنان میان جمهوریخواهان و طرفداران دولت مرکزی انگلیس موسوم به"اتحادگرایان"تقسیم شده است و هر از گاهی به بهانه های مختلف، درگیری هایی میان دو طرف روی می دهد.

 

/ 1 نظر / 8 بازدید
mohsen

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین. لطفا به سایت منم سر بزنید دانلود فیلم ها و سریال های روز دنیا http://movie-dl.com