استقرار سپر موشکی امریکا در حاشیه جنوبی خلیج‌فارس

پس از ناکامی امریکا در استقرار سپر موشکی در اروپا کاخ سفید خلیج‌فارس را به عنوان محل جدید سامانه موشکی خود به منظور مقابله با تهدیدهای حتمالی انتخاب کرده است.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، امریکا به طور محرمانه قدرت دفاعی تجهیزات موشک‌های پاتریوت مستقر در کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس را افزایش داده است. این خبرگزاری در ادامه به نقل از یکی از فرماندهان نیروی دریایی امریکا نوشت: قدرت کشتی‌های مستقر در خلیج‌فارس برای منهدم کردن موشک‌های متخاصم افزایش یافته است.


براساس این گزارش، استقرار سپر موشکی در خلیج‌فارس و افزایش توانایی‌های موشکی کشورهای این منطقه و همچنین افزایش توان کشتی‌های مستقر در منطقه خلیج‌فارس از چند ماه قبل آغاز شده و به عنوان بخشی از برنامه سپر موشکی امریکاست که در اروپا و آسیا مستقر خواهد شد. بر همین اساس قرار است امروز کاخ سفید طرح بازبینی شده «راهبرد موشک‌های پاتریوت» را که بر لزوم استفاده از تجهیزات بیشتر و کارآمدتر تأکید دارد به کنگره امریکا ارائه کند. در همین رابطه و براساس اسناد محرمانه، تمرکز بر روی شبکه‌ای از حسگرها و تسلیحات، توجه ویژه به منطقه خلیج‌فارس و همکاری با روسیه جزو نکات اصلی این طرح بازبینی شده هستند.
نکته جالب توجه در مورد بهانه امریکا برای استقرار سپر موشکی در خلیج‌فارس دقیقاً همان بهانه‌ای است که بوش با تکیه بر آن قصد استقرار سپر موشکی در اروپای شرقی را داشت اما مخالفت‌های روسیه موجب خودداری واشنگتن از اجرایی کردن این طرح شد. 4 کشور در خلیج‌فارس سامانه‌های دفاع موشکی امریکا را پذیرفته‌اند و ناوهای جنگی «ایجیس» نیز در منطقه مستقر شده است. ژنرال «دیوید پترائوس» فرمانده نیروهای امریکایی در خاورمیانه و منطقه خلیج‌فارس استقرار این سامانه‌‌های دفاع موشکی را 22 ژانویه در نشستی عمومی در مؤسسه «مطالعات جنگ» در واشنگتن که برگزاری آن به ندرت صورت می‌گیرد، مطرح کرده بود.
این گزارش افزود: ژنرال پترائوس نام کشورهای شرکت‌کننده در این طرح را عنوان نکرد اما اعلام کرد که هر یک از این کشورها هم‌اکنون سامانه‌های موشکی «پاتریوت» دارند. فرمانده نیروهای مرکزی امریکا مدعی شد: برای کشورهای آن سوی خلیج‌فارس، ایران به طور مشخص به عنوان یک تهدید بسیار جدی مطرح است.

 

/ 0 نظر / 9 بازدید