امروز ؛ اروپا در تظاهرات و اعتصاب

امروز چهارشنبه اعتصاب عمومی در چند کشور بحران زده اروپایی در اعتراض به اقدامات ریاضتی دولتهایشان آغاز شد.
به گزارش پرس تی وی، در پی دعوت کنفدراسیون اروپایی اصناف (CES) صدها هزار نفر از مردم در چند کشور بحران زده اروپایی از ابتدای صبح امروز برای اولین بار در اقدامی هماهنگ در سراسر جنوب اروپا در اعتراض علیه اقدامات ریاضت اقتصادی دولت ها، اعتصاب عمومی خود را آغاز کردند.
اعتصاب کارگران اسپانیایی و پرتغالی در اعتراض به افزایش مالیات و هزینه ها؛ حمل و نقل و پروازها را در این کشور مختل کرده و مدارس نیز تعطیل شده است.
به گزارش یورو نیوز، این دومین اعتصاب سراسری اسپانیا در فاصله کمتر از یک سال است،آخرین تظاهرات بزرگ اسپانیا حدود یک ماه پیش در اعتراض به بودجه سال 2013 برگزار شد.
میدان "پورتا دل سول" مادرید نیز امروزمملو از معترضانی است که از کار دست کشیده اند، این اعتصاب در چهارچوب سلسله تظاهراتی است که در اعتراض به تدابیر ریاضت اقتصادی در سراسر اروپا برگزار شد.
رهبران اتحادیه های کارگری در یونان و ایتالیا نیز اعتصابی را برای روز اروپایی اقدام و همبستگی علیه تدابیر ریاضت های اقتصادی برنامه ریزی کرده اند.
"فرانسیسکو رودریگز" دبیر کل سندیکای "یو جی تی" اسپانیا در این باره گفت: وقتی پارلمان شروع به بحث و مذاکره در مورد بودجه کرد، ما به این نتیجه رسیدیم که بهترین روز برای برگزاری اعتصاب و ارائه گزارشمان روز چهارشنبه است.
دولت "ماریانو راخوی"، در نظر دارد تا سال 2014 میلادی150میلیارد یورو صرفه جویی کند و این اقدام فشار زیادی را به بخش بزرگی از مردم اسپانیا وارد خواهد کرد که این تدابیر شامل کاهش حقوق کارمندان و حقوق بیکاری، افزایش مالیات بویژه مالیات بر ارزش افزوده و کاهش بودجه بخش درمان و آموزش است.
"فرناندو توکسو" رئیس بزرگترین اتحادیه اسپانیا، این هماهنگی بین المللی را "تاریخی" خواند.
رهبران اتحادیه ها در یونان و ایتالیا نیز بر برگزاری تظاهرات و اعتصاب در"روز اقدام و همبستگی"علیه اقدامات ریاضت اقتصادی دولت تاکید دارند زیرا این کشور از سال 2009 با رکود اقتصادی مواجه است در حالی که اقدامات ریاضت اقتصادی، حدود نیم میلیون نفر از مردم این کشور را بیکار کرده است.
به گزارش منابع خبری ،کارکنان ادارات دولتی یونان نیز روز چهار شنبه با تجمع در مقابل وزارت اصلاحات اداری تظاهرات اعتراضی بر پا کردند و علیه نظام سرمایه داری و ادامه سیاست ریاضت اقتصادی مخالفت خود را با تعدیل نیروی انسانی در ادارات دولتی ابراز داشتند.
آنان همچنین به سوی وزارت اقتصاد و دارایی و پارلمان این کشور راهپیمایی کردند .
در این تظاهرات خیابان های اصلی و مرکزی شهر آتن برای ساعت ها برروی کلیه وسایل نقلیه بسته شد.
این تظاهرات به درخواست اتحادیه سراسری کارمندان ادارات دولتی (اد -دی)و اتحادیه سراسری اساتید و معلمین برگزار شد .
دولت یونان در نظر دارد تا پایان سال 2012 میلادی دو هزار و 500 نفراز نیروی انسانی ادارات دولتی را به درخواست اتحادیه اروپا- بانک جهانی و صندوق بین المللی پول موسوم به تروئیکا- تعدیل کند.
یونان با بدهی 400 میلیارد یورویی در سه سال گذشته شدیدترین سیاست ریاضت اقتصادی را به خواسته وام دهندگان به اجرا گذاشته ولی این امر نه تنها منجر به بهبود وضع اقتصادی نشد بلکه بحران، روز به روز گسترده تر می شود.
کارگران کارخانه آلومینیوم سازی " الکوآ " در شهر کاربونیو ایتالیا نیز امروز در اعتراض به بازدید وزیر توسعه اقتصادی از این منطقه و بحران وخیم اقتصادی اقدام به تظاهرات کرده بودند و در مسیر این تظاهرات با پلیس درگیر شدند.
شبکه تلویزیونی"رای نیوز"ایتالیا نیز روز چهارشنبه از تظاهرات کارگران کارخانه آلومینیوم سازی"الکوآ "در "کاربونیو" اندکی قبل از بازدید رسمی"کورادو پاسرا"وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا از معدن "سرباریو"خبر داد که در این تظاهرات،کارگران با نیروهای امنیتی ایتالیا درگیر شدند.


/ 0 نظر / 10 بازدید