خشونت پلیس آمریکا در برخورد با حامیان جنبش تسخیر وال استریت

 در حالی که دولت آمریکا داعیه گسترش دموکراسی در جهان را دارد و سالانه گزارشی از نقض حقوق بشر در دیگر کشور ها را منتشر می کند، پلیس آمریکا چهارشنبه شب در یک درگیری گسترده و خشونت آمیز صدها نفر از اعضای جنبش تسخیر وال استریت را بازداشت کرد.
شب گذشته در شهر لس آنجلس بیش از 1400مامور پلیس با استفاده از گاز اشک آور و باطوم برقی به چادرهای طرفداران جنبش تسخیر وال استریت در منطقه "سیتی هال "حمله و 300نفر از آنها را بازداشت کردند و پس از جمع آوری چادرها منطقه را با حصار مسدود نمودند.
در "فیلادلفیا" نیز پلیس این شهر به دنبال محاصره و حمله به چادرهای اعضای جنبش تسخیر وال استریت 52نفر از آنها را پس از درگیری شدید و ضرب و شتم بازداشت کرد.
"کریستین وایت" یکی از اعضای جنبش وال استریت را تسخیر کنید" که در محل حضور داشت گفت:این تنها آغاز کار است و جنبش امروز ،فردا و یا سال آینده به پایان نمی رسد و ما در آغاز راه هستیم و این جنبش برای سالهای متمادی ادامه پیدا خواهد کرد.
جنبش تسخیر وال استریت که از روز 17 سپتامبر 2011 در مقابل ساختمان بورس اوراق بهادار نیویورک در خیایان وال استریت آغاز شد، اکنون به سایر نقاط جهان از جمله کشورهای اروپایی نیز گسترش یافته است.
فعالان در سراسر جهان از مردم خواسته‌اند برای احقاق حق خود به پا خیزند.
این تظاهرات در ایالات و شهرهای مختلف امریکا و همچنین در کشورهای اروپایی ادامه دارد و بزرگترین تظاهرات در لندن در روزهای اخیر ترتیب یافته که هنوز ادامه دارد و با خشونت پلیس مواحه شده است.

معترضان در لندن که بیشتر دانشجویان و خانواده های آنها می باشند، به دنبال آموزش، مسکن، شغل، حفظ محیط زیست و پایان جنگ هستند.

مردم در یونان، ایتالیا و فرانسه از نابرابری در این کشورها به ستوه آمده‌اند و این نابرابری آنها را وادار کرده است اعتراض خود را که متاثر از جنبش تسخیر وال استریت است، از طریق تظاهرات در خیابان‌ها به گوش دولتمردان خود برسانند.

در کانادا نیز چند جنبش کانادایی اعلام کردند مکان‌های تجاری چندین شهر را به طور نمادین اشغال خواهند کرد.

در نیویورک امریکا نیز که این تظاهرات ضد سرمایه داری از آن جا آغاز شده است همچنان صحنه تظاهرات و درگیری تظاهرکنندگان با پلیس است.

شمار زیادی از تظاهرکنندگان نیز در این درگیری‌ها دستگیر و 4 نفر نیز کشته شده اند.

تظاهرکنندگان امریکایی که تا حدود زیادی متاثر از خیزش اجتماعی و انقلاب کشورهای عربی موسوم به"بهار عربی" می باشند به گسترش بیکاری و فساد در سطوح بالا، فقر و نابرابری اجتماعی در امریکا معترض هستند.

طرفداران جنبش وال استریت را اشغال کنید، دولتمردان آمریکا و سرمایه‌داران را مسئول مشکلات اقتصادی مردم این کشور می‌دانند و خواهان پایان جنگ در افغانستان و عراق نیز هستند.

تظاهرات در شهر نیویورک همچنین، نشانه ای از خشم مردم آمریکا از کمک‌های دولت به بانک‌ها و موسسات مالی اروپا نیز هست ؛ این در حالیست که دولت آمریکا با بیکاری بیش از 9 درصد و 15 هزار میلیارد دلار بدهی مواجه است.

نوام چامسکی نظریه پرداز بزرگ آمریکایی در باره علل اعتراضات علیه وال استریت گفته است ، اعتراض این افراد به سیاست های مالی مثل مالیات و قواعد اداره شرکت‌هاست که با ایجاد و تداوم یک دور باطل در امور باعث بدتر شدن اوضاع شده است.

چامسکی افزود: فقر جدی مردم و از سوی دیگر رفاه و ثروت به صورت پدیده‌ای برای برخی از مردم باعث شده است تا این چرخه باطل بیشتر و بیشتر ادامه یابد.

از دید وی ،علت اصلی این اعتراضات این است که موسسات مالی؛ بانک ها بزرگتر شده‌اند،سود موسسات اقتصادی بیشتر شده است و از سوی دیگر نرخ بیکاری در حد رکود اقتصادی رسیده است.

کارشناسان معتقدند جنبش مردمی تسخیر وال استریت که به سبب فقر و بیکاری مردم و اعتراض 99 درصدی آنها به یک درصد جامعه ثروتمند آمریکاست تا تغییر معادلات نا عادلانه نظام سرمایه داری و تغییرات اساسی در آن ادامه خواهد یافت.

/ 2 نظر / 10 بازدید

سلام وبلاگ نویس مشهدی ؛ خوبی

mohammad emamparast

سلام، ریال دیگر پول ایران نیست، در معاملات، دلار، ریال را جاگزین کرده. ناوهای امریکا آمدند از تنگه هرمز ردّ شدند و هیچ غلطی نکردیم. بمب اتمیمون هم به درد عمه مون میخوره و یک روز یا خودمون را خواهد کشت یا یک سری مسلمانان بی‌ گناه در اطراف اسرائیل را . فتنه را نابود کردیم. فحاشت را رونق دادیم.مواد مخدر و مشروبات در کشورمون بیشتر از خارج گیر میاید.‌ای کاش در جنگ مرده بودم تا امروز جلوی خانوادم شرمنده نبودم که من یکی‌ از باعثین آوردن این نظام به اصطلاح اسلامی بودم . گاهی وقت‌ها فکر می‌کنم انقلاب من ، اسلام من، امام من، بسیج من ، کجاست. قالیباف، علایی، شرم بر هر سه ما. میدونید من کی‌ هستم.فاعتبروا یا اولی الابصار.