گزارش سازمان امنیت هلند در باره افزایش جاسوسی دیجیتالی در جهان

دنیای مجازی یا همان اینترنت که امروزه با توجه به لزوم سرعت گردش اطلاعات و آزادی های فردی در دنیا با استقبال بسیاری مواجه شده است کاربران آن را از نوعی نا امنی در شبکه اینترنتی نگران کرده است

از نگاه کارشناسان این ناامنی در شبکه اجتماعی از چند دیدگاه موجب نگرانی است، اولین نگرانی در به سرقت رفتن اطلاعات محرمانهء شخصی یا نهادها و سازمانهای دولتی است این ویروسها ، تروژنها و یا کرمهای جاسوس ، این اطلاعات سرقت شده را به مرکز اعزام خود ارسال می کنند.

ما نمونه ای از این مشکلات را در افشای اطلاعات محرمانه مربوط به برخی مقامات جهانی از سوی سایت افشاگر ویکیلیکس داشتیم .

اما دومین نگرانی این است که این نرم افزارهای اینترنتی قابل نفوذ، می توانند موجب اختلال در سیسم سخت افزاری رایانه ها نیز شوند که این مسئله با توجه به بحران سیاسی و گسترش انقلابهای عربی برای

مردم این کشورها مهم به نظر می رسدزیرا مقامات این کشورها برای ایجاد یک فضای سیاسی و اطلاعاتی بسته اقدام به فیلتر کردن بسیاری از سایتها و شبکه های اجتماعی کرده اند .

این مسئله موجب شده است تا مردم کشورهایی مانند مصر، لیبی، بحرین و دیگر کشورهای عربی که درگیر تحولات سیاسی و اجتماعی هستند نتوانند برای بیان واقعیتها از شبکه های اجتماعی مانند تویتر و فیس بوک استفاده کنند.

با این دیدگاه بسیاری از کشورها تلاش می کنند با اقداماتی ضریب امنیت در استفاده از اینترنت را در جهان افزایش دهند.

سازمان اطلاعات و امنیت هلند نیز با این دیدگاه ، در گزارش سالانه خود با اشاره به نمونه هایی از جاسوسی دیجیتالی در شرکت ها، سازمان ها و نهادهای دولتی وغیردولتی اعلام خطر کرده و هشدار داد که جاسوسی دیجیتالی در سال گذشته به شدت افزایش یافته و این سطح در سال 2011 نیز به شدت افزایش خواهد داشت.

این گزارش آورده است که یکی از این نمونه ها تلاش دولت های خارجی برای کسب اطلاعات در مورد فعالیت گروه های مهاجر ساکن هلند بوده است.

ر این گزارش آمده که اقدامات دولتهای خارجی الزاما همیشه برای جاسوسی نبوده، بلکه برای اطلاع از کار و فعالیت این گروه ها و تحت فشار گذاشتن و تحت تاثیر قرار دادن آنها صورت گرفته است.

در این گزارش تصریح شده است که سازمان امنیت هلند به نهادها، گروه ها و شرکت هایی که مورد این تهاجمات دیجیتالی بوده اند، هشدار داده و به آنها توصیه کرده است که اقدامات لازم برای مقابله با این تهاجمات را به عمل آورند.

"رادیکالیسم" یکی دیگر از بخش های این گزارش است، سازمان امنیت هلند در گزارش سالانه خود آورده است که استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی توانایی سازمان ها و احزابی که پتانسیل رادیکالیزه شدن را دارند افزایش داده و به تروریستها در تمام نقاط جهان از افغانستان و پاکستان گرفته تا مافیای آمریکای جنوبی کمک می کند که برنامه هایشان را توسعه دهند.

/ 0 نظر / 11 بازدید