نگرانی بازار نفت اروپا از سرایت ناآرامی های مصر به کشورهای عرب صادر کننده نفت م

گمانه زنی های مربوط به موضع راهبردی مصر به ویژه درباره کانال سوئز باعث نگرانی هایی در بازار نفت جهانی شده است.

این نگرانیها درمیان کشورهای عمده صنعتی اروپا به رغم ابراز اطمینان مقامات مصری در امنیت کانال سوئز و عدم تاثیر تحولات مصر در رفت و آمد نفتکشها از این آبراه، درحالی شدت می گیرد که تحرکات اجتماعی در دیگر کشورهای عربی ، منطقه خلیج فارس قوت گرفته است.

هرچند برخی کارشناسان بازار نفت معتقدند که افزایش بهای نفت امری مقطعی است و فعالان بازار به پیامدهای بلند مدت تغییر نظام در مصر فکر می کنند اما پر واضح است که تغییرات سیاسی در کشورهای عربی ، تاثیر خارق العاده ای در توازن قوا در میان کشورهای عربی خواهد داشت و قطعا در بر شیوه و قیمت صادرات نفت خام منطقه نیز موثر خواهد بود.

این نگرانیها درحالی است که هنوز سناریوی بسته شدن کانال سوئز متصور نیست.

براساس آمار اعلام شده هر روز بیش از یک و نیم میلیون بشکه نفت از این کانال ترانزیت می شود و از هر شش کشتی که از کانال سوئز عبور می کند یک کشتی حامل نفت است .

که در صورت بسته شدن کانال ،بازار نفت با بی ثباتی شدیدی مواجه شده و کشتی ها مجبورند از آب های افریقای جنوبی عبور کنند و با طولانی تر شدن مسیر ترانزیت، قیمت نفت نیز افزایش خواهد یافت .

این درحالی است که افزایش بهای نفت برای مصرف کنندگان اروپایی که هنوز نتوانسته اند از مشکلات ناشی از بحران مالی سال 2007 خلاصی یابند بر شدت مشکلات اقتصادی آنها خواهد افزود و موجب تعطیلی بسیاری از کارخانه های تولیدی و بیکاری کارگران شده و اقتصاد آشفته ای را برای اروپا ارمغان خواهد آورد که می تواند بحران تازه ای را در اقتصاد اروپا رقم زند.

با این حال اوپک در آخرین نشست خود در شانزدهم فوریه اعلام کرد آماده واکنش به این مسئله است و در صورتی که به دلیل بسته شدن کانال سوئز، اروپا با کاهش نفت روبرو شود تولید خود را افزایش خواهد داد.

کانال سوئز که تحت مالکیت و مدیریت اداره کانال سوئز مصر قرار دارد، به طور معمول شاهد عبور بیش از 300 تانکر حمل نفت در ماه است و در مجموع نیز ماهانه دو هزار کشتی از آن عبور می کند.

این کانال از هنگامی که برای هشت سال بعد از جنگ اعراب و اسراییل در سال 1967 مسدود شد ، کمابیش به آرامی اداره می شده و در صورت بسته شدن این کانال در واقع شاهراه اصلی انتقال نفت اروپا مسدود خواهد شد .

/ 0 نظر / 7 بازدید