اعتصاب دوباره کارکنان راه اهن ایتالیا و گسترش تظاهرات کارگران

کارکنان بخش راه آهن ایتالیا؛ بار دیگر در اعتراض به کاهش بودجه این بخش و اعمال سیاست های اقتصادی سخت گیرانه دولت ، روز شنبه؛ برای 24 ساعت؛ دست از کار کشیدند.
این درحالی است که هم زمان صدها نفر از مردم ایتالیا نیز در تجمعی اعتراض آمیز در رم، پایتخت این کشور، از "ماریو مونتی" نخست وزیر جدید ایتالیا که دولتی از تکنوکرات ها تشکیل داده است خواستند از خصوصی سازی منابع تأمین آب کشور جلوگیری کند.
ماریو مولتی که موفق شد در 18 نوامبر 2011‎ از پارلمان رای اعتماد بگیرد،در راستای سیاستهای اقتصادی خود برای رسیدن به وضعیت مناسب اقتصادی کشورش تلاش می کند با خصوصی سازی بخشهای مختلف و اجرای طرح های ریاضتی و کاهش تعداد شاغلین در مراکز و ادارات دولتی، هزینه های دولت را کاهش دهد.
انتخاب مونتی بعنوان نخست وزیری ایتالیا در شرایطی که بی ثباتی اقتصاد اروپارا تهددی می کند و "جیورجیو ناپولیتانو" رییس جمهور ایتالیا امیدوار است تا مونتی بتوتند ایتالیا را از گرداب اقتصادی اروپا نجات دهد.
"مویسس نعیم" معاون ارشد موسسه آمریکایی موقوفه "کارنگی برای صلح بین الملل در امور طرح های اقتصادی بین المللی"در این باره می گوید: مونتی می تواند اعتبار و مشروعیت مورد نظر را برای اقتصاد ایتالیا ایجاد کند، اما نکته این است که اگر وی در سیاست ها و اقدامات خود شکست بخورد، دیگر هیچ گزینه مناسبی برای ایتالیا باقی نخواهد ماند.
مقامات ایتالیا و اتحادیه اروپا با توجه به سابقه اجرایی مونتی ، به این مسئله امیدوارند که وی توانایی ایجاد اصلاحات مالی مورد نظر صندوق بین المللی پول، بانک مرکزی اروپا و کمیسیون اروپا را دارد تا با دریافت وامهای متعدد و اعمال ریاضت اقتصادی بتواند اوضاع بهتری را برای مردم ایتالیا رقم زند.
مونتی نیز بر این باور است که می تواند هم ایتالیا و هم اتحادیه اروپا را در برابر بحران مالی مقاوم تر کند اما مردم ایتالیا که با مشکلات روز مره افزایش بهای مواد غذایی ،بیکاری و تورم اقتصادی کشور مواجه هستند با حضور در اعتصابات و تظاهرات متعدد چندان امیدی به وی ندارند و توقع انها رسیدن سریع به نتایج در طرح های اقتصادی ایتالیاست.
اعتصاب سراسری کارکنان بخش راه آهن دولتی و تظاهراتی که همزمان در پایتخت این کشور از روز شنبه آغاز شد نشانه ای از این واقعیت است که "ماریو مونتی در مسیر احیای اقتصاد ایتالیا با مشکلات فراوانی روبرو خواهد بود.
ادامه تظاهرات مردمی و اعتصاب کارگران در بخشهای مختلف درحالی فزونی می گیرد که موسسه اعتبار سنجی'فیتچ' هم رتبه اعتباری ایتالیا را یک درجه کاهش داده است .
موسسه اعتبار سنجی مالی 'استاندارد اند پورز' حدود دو هفته پیش اعتبار مالی ایتالیا را یک رتبه تنزل داد و پس از آن موسسه 'مودی' نیز رتبه اعتباری رم را از Aa2 به A2 با چشم انداز آینده ای منفی، تنزل داد.
تحلیلگران معتقدند که این کاهش رتبه برای ایتالیا تنش فزاینده‌ای را برای بانک‌های حوزه یورو در بر خواهد داشت.
ایتالیا که سومین اقتصاد بزرگ اروپا به شمارمی رودبا بیش از یک هزار و 900 میلیارد یورو بدهی ، مقروض ترین کشور اروپایی محسوب می شود.

/ 1 نظر / 7 بازدید
محب ولایت

سلام علیکم السلام عليك يا اباعبدالله سـلام مـن بـه مـحـرم بـه تشنـگی عـجـیـبـش بـه بـوی سیـب زمـینِ غـم و حـسین غریـبش سلام من بـه محـرم بـه غصـه و غــم مـهـدی به چشم کاسه ی خون و به شال ماتم مـهـدی التماس دعا