اقتصاد امریکا در آستانه ورشکستگی

افزایش بدههیهای آمریکا نشان می دهد، آمریکا در آستانه ورشکستگی اقتصادی قرار گرفته است.

تیموتی گایتنر' وزیر دارایی آمریکا با اعلام هشدار در این زمینه به کنگره گفت: بدهی دولتی آمریکا به حداکثر ظرفیت آن به یعنی 14 تریلیون و 300 میلیارد دلار رسیده است.

وی افزود: حجم بدهای های خارجی آمریکا در حالی به این رقم هنگفت رسیده است که صندوق بین المللی پول، تولید ناخالص داخلی این کشور را در سال میلادی گذشته بر اساس هر دو شاخص 'اسمی' و 'قیمت مصرف کننده' 14 تریلیون و 624 میلیارد دلار بوده است.

تیموتی گایتنر' خطاب به نمایندگان کنگره آمریکا گفت که وی باید تدابیری را برای جلوگیری از ورشکستگی آمریکا اتخاذ می کند.

گایتنر پیش بینی کرد که نخستین گام برای نجات از خطر ورشکستگی اقتصادی ، قطع تامین مالی دو صندوق بزرگ بازنشستگی آمریکا از طرف دولت است

این درحالی است که کارشناسان معتقدند، اتخاذ این تدبیر و تدابیر دیگر از طرف دولت آمریکا، امکان گریز از ورشکستگی را تنها تا آغاز ماه اوت فراهم خواهد کرد.

روزنامه سوئیسی تاگس انسایگر نیز در آخرین شماره خود با تا کید بر اینکه بدهی های بالا گریبان آمریکا را هم گرفته است، بزرگترین اقتصاد ملی دنیا را در معرض تهدید سقوط اعتبار ارزیابی کرد و نوشت: ادامه تعهدات ایالت های آمریکا در قبال بازنشستگان، بار سنگینی روی دوش بودجه این کشور دارد و تامین اعتبار آن از بزرگترین مسائل مالی طولانی مدت در این کشور می باشد.

در این میان با توجه به شرایط وخیم اقتصادی برخی از جمهوریخواهان در کنگره در نظر دارند با تغییر در قانون ورشکستگی برخی ایالتهای آمریکا را پذیرفتنی بدانند.

سناتور جان مک‌ کین یکی از مخالفان جمهوریخواه در اجرای طرح های اقتصادی دولت با تایید بر لزوم صرفه جویی اقتصادی برای جبران کسری بودجه کشور و کاهش بدهی های آمریکا گفت: با توجه به برنامه های سال 2011 دولت اوباما بدهی های جدید تقریبا 11 درصد بازده اقتصادی کشور در این سال یعنی 65و1 تریلون دلار خواهد بود که بر این اساس مجموع این بدهی ها در اواسط ماه می 2012به 3و14 تریلون خواهد رسید که بالاترین مرز قانونی تعیین شده برای بدهی های کشوری می باشد و اگر این وضعیت مهار نشود می تواند یک ورشکستگی دولتی را به وجود آورد.

بن برنانکه رییس بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) نیز در گزارشی اعلام کرد که آخرین تحلیل این بانک نشان می دهد که اقتصاد آمریکا با سرعت رو به افول است.

وی براساس این گزارش دلایل بروز این بحران را در وحله اول بروز بحران در موتور اقتصادی جهانی خواند و سابقه رکود رکود در اقتصاد امریکا را نیز مزید بر علت دانست.

وی رکود اقتصاد و بحران مالی سال 2007 را نمونه ای از این سوابق دانست که با بحران فروش مسکن و ورشکستگی بانکها آغاز شد و به تدریج دامنه های آن اقتصاد اروپا و کشورهای نوظهور اقتصادی را فرا گرفت.

 

/ 0 نظر / 11 بازدید