افزایش بی سابقه فروش اسلحه در آمریکا پس از انتخاب مجدد اوباما

فروش اسلحه در آمریکا از زمان انتخاب دوباره باراک اوباما به ریاست جمهوری به شدت افزایش یافته است تا جایی که شبکه تلویزونی "بی اف ام تی وی" فرانسه اعلام کرد: پیروزی باراک اوباما به نفع فروشندگان سلاح تمام شده است.

کارشناسان معتقدندکه برخی آمریکایی ها با نگرانی از این موضوع که رئیس جمهور ممکن است قانون حمل اسلحه را زیر سوال ببرد رو به خرید اسلحه آورده اند.

"باراک اوباما" در دور اول ریاست جمهوری خود در واقع از افزایش فروش سلاح های گرم نگرانی نشان نداد و تا آن زمان که حادثه قتل عام در سینمای ایالت کلورادو پیش آمد او موافق دومین تبصره قانون اساسی نیز بود که حمل سلاح را مجاز می شناخت اما رئیس جمهور آمریکا قبل از انتخاب مجددش متعهد به بررسی دوباره این موضوع شد و این مسئله ای است که موجب افزایش فروش اسلحه در این کشور شده است.

اوباما در یکی از سخنرانیهای تبلیغاتی خود در ایلت"کلورادو" گفت: شکی وجود ندارد که باید سلاح ها را از دسترس کودکان دور نگاه داریم و ما به دنبال راههایی برای حل این مشکل هستیم.

باراک اوباما در حالی امیدوار است تا دولت فدرال راه حلهای منطقی برای این معضل بیابد که آمارهای رسمی در این کشور نشان می دهد،سالانه 30هزار نفر در آمریکا بر اثر شلیک سلاح گرم کشته می شوند و همچنین به طورمیانگین از هر چهار نفر آمریکایی دست کم یک نفر دارای سلاح گرم است.

نگرانیها از افزایش فروش اسلحه در آمریکا درحالی تشدید می یابد که گزارشها نشان می دهند فروش سلاح گرم در آمریکا متعاقب تیراندازی "کلورادو" به شدت افزایش یافته است.

حادثه تیراندازی در سینمای شهر "دنور" ایالت "کلورادو" که در آن جوانی ۲۴ ساله به نام"جیمز هولمز" ۱۲ نفر را کشت و ۵۸ نفر را نیز مجروح کرد بحثهای فراوانی را در محافل آمریکا در مورد محدود کردن استفاده از سلاح به وجود آورد.

پس از پیروزی اوباما در انتخابات ریاست جمهوری برای بار دوم، مقامات ایالت "کلورادو"اعلام کردند که بررسی سابقه (رسیدگی به سوء سابقه) 2 هزار و 887 نفر از مردم این ایالت را که درصدد خرید اسلحه گرم هستند، را به ثبت رسانده اند که این تعداد، 25 درصد بیشتر از متوسط فروش دیگر روزهای پنجشنبه و جمعه سال 2012 و همچنین43 درصد بیشتر از فروش هفته گذشته آن در کلورادو بوده است.

فروش اسلحه روز به روز در نوسان است اما جدا از ایالت کلورادو، فروش سلاح گرم در خارج از این ایالت نیز جهش داشته است به طوریکه در محله "کینگ" بندر "سیاتل" واشنگتن نیز درخواست اخذ مجوزهای حمل پنهان اسلحه در مقایسه با دوره زمانی مشابه خود در سال گذشته میلادی تقریبا دو برابر شده است.

در ایالت"فلوریدا" نیز  2 هزار و 386 مورد بررسی سابقه برای خریداران اسلحه به ثبت رسیده است که این تعداد 14 درصد از هفته پیش آن بیشتر است؛ فروش اسلحه در ایالت "اورگان" نیز روز پنجشنبه و جمعه هفته جاری 11 درصد بیشتر از ماه پیش از آن گزارش شده است.

مقامات پلیس آمریکا نیز اعلام کردند به دنبال حادثه تیراندازی اخیر در سینمای شهر "آروروا" کلورادو، شمار افرادی که هنگام خرید سلاح درخواست بررسی سوء پیشینه می کنند، افزایش یافته است. 

اطلاعات منتشر شده از سوی اداره آگاهی "کلورادو" نیز نشان می دهد در سه روز بعد از حادثه تیراندازی، صلاحیت 2887 نفر برای خریداری اسلحه تایید شده است که در قیاس با قبل از این حادثه افزایش چهل و سه ممیز پنج دهم درصدی نشان می دهد.

اما به رغم تدابیر شدید امنیتی و بررسی سابقه خریداران اسلحه که سخنگوی اداره آگاهی فدرال "کلورادو" که در مصاحبه با شبکه تلویزیونی"اِن بی سی" بر آن تاکید کرد، هنوز نگرانیهایی در این شهر از وقوع دوباره چنین حوادثی وجود دارد و مردم سلاح گرم می خرند تا در مقابل چنین حوادثی از خود دفاع کنند.

"برندون بیکِر"، صاحب مغازه اسلحه فروشی در"کلورادو"به "سی ان ان"گفت:پس از  حادثه تیراندازی کار او رونق یافته است و افراد بیشتری به علت احساس ناامنی به خرید اسلحه و آموزش تیراندازی روی آورده اند.

وی افزود: روز بعد از حادثه که به مغازه آمدم،15 نفر منتظربودند تا داخل شوند. بیشتر  متقاضیان خرید اسلحه یا آموزش تیراندازی را زنان تشکیل می دهند.

گسترش ناامنیها در داخل آمریکا به سبب افزایش فروش اسلحه به مردم تا جایی است که پایگاه اینترنتی "گلوبال ریسرچ" در مقاله ای به انتقاد از سیاست اشتباه و ضعیف کاخ سفید در تأمین امنیت داخلی مردم آمریکا پرداخت  و نوشت:با شروع بحران اقتصادی در آمریکا، هر روز بردامنه عضو گیری و فعالیتهای غیرقانونی گروه های تبهکار و گانگستر در آمریکا افزوده می شود و هیچ مقام و یا نهاد امنیتی، پاسخگوی مردم در قبال جنایتهای این گروه ها نیست.

این مقاله افزود:دولت آمریکا با صرف میلیاردها دلار پول،از مردم این کشور جاسوسی می کند و آنها را در فرودگاهها به بهانه بازرسی لخت می کند اما در برابر گروه های تبهکار اراده ای برای مقابله ندارد.

در این گزارش آمده است، بیش از یک میلیون وچهارصدهزار گانگستر در آمریکا وجود دارد،ارتش تا دندان

مسلحی که با ارتکاب جنایات زیادی در همه شهرهای آمریکا حضور دارند و درحقیقت هر شهری در

آمریکا تحت تاثیر این گروه های جنایتکار است؛قاچاق موادمخدر،سرقت واعمال جنایتکارانه کار هر روز این گروه ها است .

به اذعان"اف بی آی"یک میلیون و چهارصدهزارنفر عضو این گروه ها هستند که در 33 هزار گروه تبهکاری جذب شده اند که بر اساس آمار از سال 2009 تعداد گروه های تبهکار در آمریکا 40 درصدافزایش یافته است .

کارشناسان آمریکایی معتقدند که شرایط بد اقتصادی در آمریکا و افزایش بیکاری ، راه را برای پیوستن افراد به این گروه ها هموار کرده است زیرا اکنون بسیاری از جوانان آمریکایی کاری ندارند که انجام دهند به ناچار به این گروه ها می پیوندند.

بر اساس آمار درسال 2011 ،بیش از 50 درصد جوانان آمریکایی شاغل بودند اما هم اکنون این رقم به 29ممیز6درصد رسیده است .

در حالی که بسیاری از خانواده های آمریکایی به سبب نبود امنیت جرات ندارند شبها از خانه خارج شوند، دولت آمریکا بر روی این همه ناامنی داخلی چشم نهاده و افغانستان وعراق را خطرناک ترین مناطق معرفی می کند درحالیکه این خود آمریکاست که ناامن ترین و خطرناکترین جای دنیاست.

/ 0 نظر / 14 بازدید