انتقاد وزیر اقتصاد فرانسه ازکاهش رتبه اعتباری این کشور

وزیر اقتصاد فرانسه با انتقاد ازکاهش رتبه اعتباری این کشور توسط موسسه اعتبار سنجی "مودیز"، بر رشد اقتصادی این کشور در سال 2013 تاکید کرد.

پایگاه اینترنتی روزنامه فرانسوی" لو فیگارو" در گزارشی نوشت:" پییر موسکوویسی" Pierre Moscovici وزیر امور اقتصاد ودارایی فرانسه از اقدام موسسه اعتبارسنجی مودیز در کاهش رتبه اعتباری فرانسه به شدت انتقاد کرد ه است.

این موسسه رتبه اعتباری فرانسه را به دلیل ناتوانی درایجاد اقتصاد رقابتی از Aaa به Aa1 کاهش داده و چشم انداز فعالیت اقتصادی این کشور را منفی پیش بینی کرده است.

به رغم کاهش رتبه اقتصادی، وزیر اقتصاد فرانسه بر دستیابی به رشد اقتصادی 8دهم درصدی در سال 2013 تاکید کرده است.

این درحالی است که دولت سوسیالیست فرانسه در نظردارد با افزایش مالیات بر درآمدها و کاهش هزینه های دولتی، کسری بودجه 36 میلیارد یورویی خود را جبران نماید و همچنین به رشد اقتصادی هشت دهم درصدی دست یابد ، هدفی که کارشناسان اقتصادی و کمیسیون اروپا چندان به تحقق آن خوشبین نیستند.

از سوی دیگر در پی کاهش رتبه اعتبار مالی فرانسه حزب مخالف دولت "فرانسوا اولاند" رئیس جمهور این کشور نیز، به شدت از سیاستهای کنونی دولت انتقاد کرد.

"اریک ورت"نماینده پارلمان از حزب راستگرای"او ام پ "و وزیر بودجه سابق دولت "سارکوزی" گفت: "مسکوویسی"وزیر دارایی فرانسه نباید برای توجیه مشکلات، مدام گذشته را به یاد آورد بلکه باید متوجه شود که خودش وزیر دارایی است.

وی افزود:هنگامی که او متوجه شود که وزیر دارایی است آن وقت به اهمیت موسسات اعتبار سنجی پی می برد ،وی باید بداند که این موسسات طی شش ماه گذشته به اوضاع فرانسه می نگرند نه به سالهای گذشته، این موسسات می بینند که هیچ سیاست منجسم اقتصادی وجود ندارد و مدام دولت در حال در جا زدن و خطا کردن در خصوص ماهیت سیاستهای اقتصادی کلان است.

"ماری ژرژ بوفه"نماینده چپ افراطی در پارلمان فرانسه نیز گفت:هزینه های دولتی در کشور به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است اما موسسه اعتبار سنجی"مودیز"می گوید باید قوانین کاری را تغییر دهید و این قدر از حقوق کارکنان حمایت نکنید؛ بنا براین نباید به این موسسات اهمیتی داد بلکه باید سیاستهای چپگرایانه واقعی رادر پیش گرفت.

اعلام گزارش کاهش اعتبار فرانسه درحالی است که خبرگزاری رویترز اعلام کرد  سناتورهای فرانسوی لایحه بودجه سال آینده را فردا (پنجشنبه) به بحث خواهند گذاشت.

این بودجه که با پیش بینی رشد اقتصادی 8 / 0 درصدی تنظیم شده است ، سیاست های ریاضتی شدیدی را در خود جای داده است،افزایش مالیات ها و کاهش بودجه وزارتخانه ها از تمهیدات ریاضتی دولت سوسیالیست ها در لایحه بودجه سال 2013 است.

این لایحه پس از اختلافات زیاد با 317 رای مثبت و 217 رای منفی درمجلس ملی به تصویب رسید.

اقتصاددانان بر این باورند که با توجه به اوضاع اقتصادی فرانسه در سال جاری و پیش بینی ادامه این وضع در سال آینده دستیابی به رشد اقتصادی هشت دهم غیر ممکن خواهد بود.

دولت فرانسه در اتحادیه اروپا متعهد شده است کسری بودجه کشور را از چهار و نیم درصد در سال جالی به 3 درصد در سال 2013 کاهش دهد.پ

/ 1 نظر / 11 بازدید
reza

سلام خسته نباشي وبت زيبا ومفيده دوست داشتم با شما تبادل لينك كنم اگر موافق بودي يه ندا به من بده اميدوارم هميشه شاد وپيروز باشي راستي رطبه من هم در گوگل2 هست imagesalbum.blogsky.com[گل]