توفان سندی در آمریکا و خسارتهای سنگین مالی به این کشور

در شرایطی که تنها یک هفته به برگزاری انتخابات ریاست ‌جمهوری آمریکا باقی مانده است، چگونگی مدیریت بحران توفان "سندی"در این کشور می‌تواند به پیروزی یا شکست "باراک اوباما" در مقابل رقیب سرسخت خود" میت رامنی" منتهی شود.

خبرگزاری آمریکایی "یونایتد پرس" گزارش داد که توفان سندی در آمریکا و کانادا تاکنون جان 39 نفر را گرفته و برق بیش از 8 میلیون خانوار آمریکایی را قطع و مترو نیویورک بیش از یک متر زیر آب رفته است.

این خبرگزاری افزود: نیروگاه‌های اتمی آمریکا در ایالت‌های 'مریلند' و 'پنسیلوانیا' در پی وقوع توفان سندی تا زمان آرام شدن توفان تعطیل شده اند.

"یونایتد پرس"همچنین نوشت:"باراک اوباما"رئیس جمهوری آمریکا در ایالات"ماساچوست"،"نیوجرسی"،"نیویورک" ،' کاناتیکت'، 'پنسیلوانیا'، 'مریلند' و 'رودآیلند'، وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که شکسته شدن "موج‌شکن" در شمال "نیوجرسی" آمریکا در پی توفان «سندی» موجب غرق شدن سه شهرک در این ایالت شده است.

پایگاه آمریکایی "آی‌تی‌ان" نیزخبر داد که در شب گذشته نیروگاه برق شهر 'نیویورک' در اثر توفان سندی دچار آتش سوزی شد.

پایگاه رادیورسمی "رژیم صهیونیستی" نیز در گزارشی نوشت: پیش‌بینی می‌‌شود "توفان سندی" آمریکا، بزرگترین فاجعه قرن معرفی شود.

"باراک اوباما"رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به توفان سندی روز سه شنبه در بیانیه‌ای با"فاجعه آمیز"خواندن وضعیت نیویورک به سبب وقوع توفان "سندی" بر آمادگی کامل دولت برای مقابله با این توفان تاکید کرد.

روزنامه کانادایی"گلوب‌اندمیل" نیز این توفان را از نگاه دیگری مورد ارزیابی قرار داد و نوشت: ابرتوفان سندی به "باراک اوباما" رئیس‌جمهوری آمریکا یک فرصت انتخاباتی بی‌سابقه داده است تا در این زمان بحرانی از خود توانایی بیشتر نشان دهد و رقیب خود "میت رامنی" جمهوریخواه را از دور رقابت‌های انتخاباتی خارج کند.

"جولیان زلیزر" استاد دانشگاه علوم سیاسی دانشگاه "پرینستون" در خصوص این ابرتوفان گفت: این بحران اوباماست که باید آن را اداره کند، اگر وی به خوبی بتواند پیامدهای آن را کنترل کند و یک رهبر جسور برای مردم آمریکا به نظر بیاید، بدون شک یک امتیاز مثبت برای او ثبت خواهد شد تا بتواند در انتخابات هفته آینده پیروزی قاطعی را به دست آورد.

شدت ابرتوفان سندی منجر شده است که اوباما و رامنی کمپین‌های انتخاباتی خود را لغو کنند زیرا این توفان به اندازه‌ای شدید بود که قبل از وارد شدن به ایالت نیوجرسی موجب رشد تا در 10 ایالت آمریکا اعلام وضعیت فوق‌العاده شد.

به رغم انتشار برخی اخبار در خصوص تعویق انتخابات ریاست جمهوری "باراک اوباما" روز گذشته در گزارش خود درباره آمادگی برای وقوع توفان در کاخ سفید گفت: انتخابات بدون هیچ خللی برگزار خواهد شد، اولویت شماره یک اطمینان حاصل کردن از این مسئله است که ما زندگی مردم را نجات دهیم.

 وی افزود:مسئله مهم درباره آمریکا این است که چه زمانی ما از شرایط سختی همچون شرایط کنونی رهایی می‌یابیم، ما همه در کنار هم هستیم.

تلویزیون "سی ان ان"نیز در گزارشی گفت: مقامات آمریکایی اعلام کرده اند توفان سندی که از چند روز پیش مناطقی از شمال شرقی این کشور را در نوردید و تاکنون 31 قربانی گرفته است ، دستکم 25 میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا خسارت وارد کرده است.

شبکه پنج تلویزیون فرانسه نیز گزارش داد: دیدن بخش کوچکی از تبعات توفان سندی، با توجه به این که توفان یک هزار کیلومتر از سواحل شرقی آمریکا را طی کرده است، هزینه نجومی بازسازی این خسارات را یادآوری می کند.

خبرگزاری ایرنا نیز نوشت:مقامات آمریکا تخمین می زنند حداقل به 60 میلیون نفر از مردم آمریکا آسیب ماتلی و جانی وارده شده باشد.

در نخستین برآوردها از مقدار خسارت های وارده بر ایالت های شرقی آمریکا بر اثر ابر توفان سندی، رسانه های آمریکایی به نقل از برخی مسوولان و کارشناسان، مبلغی بیش از 25 میلیارد دلار را اعلام کرده اند.

"مایکل بلومبرگ" شهردار نیویورک روز سه شنبه با اشاره به حجم و گستردگی خرابی ها در این شهر آن را در تاریخ نیویورک بی سابقه خواند ودرخواست کرد تا برای بازسازی این ویرانیها بودجه خاصی اختصاص یابد.

این مقامات اعلام کردند که تا کنون اجساد حداقل 39 نفر را در 7 ایالت بحران زده حاشیه اقیانوس اطلس یافته اند که 17 مورد آنها در شهر نیویورک بوده است.

گفته می شود توفان سهمگین سندی زندگی بیش از 60 میلیون نفر که حدود 20 درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می دهد مختل کرده و مناطقی را که مهمترین مراکز مالی و گرانترین املاک و مستغلات در آن ها واقع است درنوردیده است.

خبرگزاری فرانسه نیز با توجه به گستردگی خسارات وارده به پالایشگاه‌ها و تاسیسات نفتی آمریکا بر اثر عبور توفان سهمگین سندی، اعلام کرد که بهای نفت در بازار نیویورک روز سه‌شنبه افزایش یافت.

دولت آمریکا نیز اعلام کرد: از 6 مرکز تاسیسات نفتی که بیش از دیگر تاسیسات در معرض توفان سندی قرار داشتند، دو مرکز روز سه‌شنبه به طور کامل فعالیت‌های خود را متوقف کردند و چهار مرکز نیز تولیدات خود را کاهش دادند.

همچنین پالایشگاه فیلیپس 66 در ایالت نیوجرسی نیز با ظرفیت تولید روزانه 238 هزار بشکه، به طور کامل تعطیل شد و خساراتی جدی از توفان سندی به آن وارد شد.

/ 0 نظر / 8 بازدید