تصویب قطعنامه جدید سنای آمریکا درخصوص عملیات محدود در لیبی

 قطعنامه جدیدی که روز سه شنبه 21 ژوئن در مجلس سنای آمریکا ارائه شد، عملیات نظامی محدود آمریکا را در لیبی مجاز می شمارد.

 سناتور جان کری نماینده دمکرات و جان مک کین، همتای جمهوری خواه وی در حالی این قطعنامه را در سنا مطرح کردند که شماری از نمایندگان برای جلوگیری از اختصاص بودجه برای جنگی که بدون حمایت کنگره آغاز شده است، اعلام آمادگی کرده اند.

 قطعنامه جدید سنا استفاده محدود از نیروی نظامی را مجاز می شمارد اما اعزام نیرو به خاک لیبی را ممنوع کرده است.

 جان کری سناتور دمکرات روز سه شنبه به نمایندگان سنا اطمینان داد که این قطعنامه چک سفید برای رئیس جمهوری آمریکا نیست و در زمان لزوم می توان با تند رویهای دولت در این زمینه مقابله کرد.

 این قطعنامه که پس از قطعنامه 4 ژوئن سنا درخصوص غیرمجاز بودن مشارکت آمریکا در حمله ناتو به لیبی صادر شده است علاوه بر مجاز شمردن استفاده محدود از نیروی نظامی، تصریح می کند که اعتبار قطعنامه یک سال پس از اجرایی شدن آن به پایان می رسد.

 در کنگره آمریکا نیز روز سه شنبه بسیاری از نمایندگان از جمله نمایندگان دمکرات از اینکه رئیس جمهوری بدون درخواست نظر کنگره در ماه مارس گذشته دستور بمباران علیه رژیم معمر قذافی، رهبر لیبی را صادر کرده است، خشم خود را ابراز کردند و براین مبنا این هفته قرار است مجلس نمایندگان آمریکا نیز تدابیر بسیاری را برای جلوگیری از استفاده از بودجه کشور در جنگ لیبی را بررسی کند.

 نمایندگان از رئیس جمهور انتقاد می کنند که قانون1973 درباره اختیارات جنگ ، که قدرت رئیس جمهور را در مداخله خارجی محدود می کند، نادیده گرفته است.

 در قبال این انتقادها دولت آمریکا چهارشنبه گذشته 15 ژوئن در گزارشی 32 صفحه ای خطاب به نمایندگان توضیح داد که ماموریت آمریکا فقط نقشی حمایتی در کنار سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است و به گونه ای که در قانون 1973تعریف شده است، جنگ نیست.

 جان مک کین جمهوریخواه نیز درباره قطعنامه ای که عملیات محدود در لیبی را مجاز می شمارد، گفت: من نخستین کسی خواهم بود که می پذیرم این قطعنامه کامل نیست و رضایت همه را جلب نخواهد کرد اما معتقدم رئیس جمهوری با مداخله برای توقف فاجعه انسانی در لیبی گزینه خوبی را انتخاب کرده است.

 جان کری نیز قبل از به رای گذاشتن این قطعنامه در توجیه چرایی تصمیم کنگره به تائید دخالت آمریکا در لیبی گفت: از تصمیم اوباما مبنی بر اعزام نیروهای امریکایی به این ماموریت در لیبی حمایت می

کنم و امیدوارم که این قطعنامه از حمایت گسترده دو حزب در بین همکارانم در سنا برخوردار شود.

این قطعنامه از اوباما خواسته است تا تمرکز سیاسی خود را به طور موقت بر تحولات شمال آفریقا متمرکز کند.

 در بخش دیگری از این قطعنامه اوباما موظف شده است که کنگره را درباره اهداف خود در لیبی مطلع کند. جالب اینکه اوباما بر اساس این قطعنامه موظف شده تا از دارایی های قذافی برای جنگ علیه قذافی نیز استفاده کند.

 تیموتی جانسون نماینده جمهوریخواه کنگره نیز گفت: ادامه حضور امریکا در عملیات لیبی بدون اجازه کنگره، به معنای اجازه نگرفتن از مردم امریکا برای این کار است زیرا اعضای کنگره نمایندگان مردم هستند.

 وی تاکید کرد هرچند تصویب این قطعنامه می تواند ادامه مشارکت آمریکا در جنگ لیبی را وجهه قانونی بخشد اما نمی تواند حضور آمریکا را قبل از این توجیه کند.

/ 0 نظر / 10 بازدید