تاسیس سازمان امنیتی مشترک دو کشور آمریکا و انگلیس

به رغم افشای موارد گسترده ای از نقض حقوق بشر و مقررات بین المللی در همکاری سازمان های جاسوسی و امنیتی آمریکا و کشورهای اروپایی در چند ساله گذشته، قرار است همزمان با سفر باراک اوباما به انگلیس، لندن خبر تاسیس سازمان امنیتی مشترک دو کشور را اعلام کند.

سازمان جاسوسی سیا و سازمان امنیتی ایتلجن سرویس انگلیس که سابقه همکاری فراوانی در گذشته دارند با اعلام موضوع تشکیل یک سازمان مشترک امنیتی، تنها یک تشکیلات رسمی برای آن مشخص می کنند و احتمالا در چارتی که برای اداره آن اعلام خواهد شد، نشان می دهد که آمریکا تلاش دارد سیستم جاسوسی انگلیس و در آینده سیستمهای جاسوسی و امنیتی دیگر همپیمانان اروپائیش را برای رسیدن به اهدافش مورد استفاده قرار دهد.

ایجاد چنین پیمانی از سوی لندن و واشنگتن هدف سازمان امنیتی مشترکی که قرار است تحت نام 'هیات راهبرد امنیت ملی' به ریاست 'پیتر ریکتز' مشاور امنیت ملی انگلیس و 'تام دونیلون' همتای آمریکایی وی تشکیل شود، کمک به هماهنگ کردن دستور کار سیاست خارجی بلند مدت دو کشور اعلام شده است.

از زمان آغاز دوره اول ریاست جمهوری جرج بوش، فعالیت ها و همکاری گسترده سازمان جاسوسی سیا با سازمان های امنیتی غربی از جمله در ربودن افراد با توجیه اتهام تروریستی، شکنجه و ده ها زندان مخفی آمریکا در کشورهای اروپایی در کنار زندان گوانتانامو ، اعتراض های گسترده جهانی را برانگیخت.

اما شرح وظایف و جزییات بیشتر درباره این نهاد امنیتی که قرار است روز سه شنبه 24 می با ورود رییس جمهوری آمریکا به انگلیس اعلام شود،اهداف اصلی ایجاد چنین تشکیلاتی را مشخص خواهد کرد.

یکی از مشاوران 'دیوید کامرون' نخست وزیر انگلیس در توجیه تشکیل این سازمان امنیتی به روزنامه 'تایمز' گفت: این هیات جدید امکان تبادل بیشتر اطلاعات را در زمینه چالش های نوظهور و نحوه مقابله با آنها برای دو طرف فراهم می کند.

این هیات که قرار است چندین بار در سال تشکیل جلسه دهد، به بررسی نحوه واکنش به خیزش های مردمی در جهان عرب در راستای دستورالعمل تحت نظر داشتن کشورهای مخالف و تهدید ناشی از تروریسم بین المللی خواهد پرداخت.

'ویلیام هیگ' وزیر خارجه انگلیس روز یکشنبه خاطر نشان کرد: با وجود حدس و گمان ها مبنی بر اینکه اوباما بر خلاف رییسان جمهوری پیشین رابطه ای دوستانه با انگلیس ندارد، 'رابطه ویژه' بین دو کشور همچنان به قوت خود باقی است.

/ 0 نظر / 8 بازدید