انتقاد دانمارک از آلمان و مخالفان طرح تشدید تدابیر امنیتی در مرزها

رهبر حزب مردمی و جناح راست دانمارک از مخالفان اروپایی طرح تشدید کنترل مرزی انتقاد کرد .

"پیا کیارسگارد" ، روز پنجشنبه در سخنرانی خود در شهر بورنهولم دانمارک گفت : همه نشست هایی که تاکنون توسط آلمان درخصوص امنیت مرزها برگزار شده ، بر ضد دانمارک بوده است .

وی در این سخنان خطاب به اعضای اتحادیه اروپا گفت : این اتحادیه از طرح تشدید کنترل مرزها و ممانعت از ورود مهاجران غیرقانونی واقعا ترسیده است اما دانمارک تصمیم خود را عملی خواهد کرد و هزینه های این اقدام اصلا اهمیتی ندارد .

این اظهارات درحالی مطرح شد که کمیسیون اروپا و آلمان پیشتر نگرانی های خود را از برنامه های مرزی دانمارک و پیامدهای ناشی از آن اعلام کرده بودند .

اما مقامات کپنهاگ عقیده دارند ، برنامه های تشدید کنترل مرزی این کشور با قوانین اروپا از جمله قوانین مربوط به مسافرت در منطقه شنگن هیچ مغایرتی نخواهد داشت و هدف از این اقدام را مبارزه با برخی جرایم اعلام کرده اند .

برخی کارشناسان از جمله "آنتونیو مسیرولی" ، رئیس مرکز تحقیقات سیاست اروپا در بروکسل ، معتقدند که اکنون پایان دوران اتحاد در اروپا فرا رسیده و آنچه تا‌کنون به ‌عنوان روحیه اروپایی یاد می‌شد ، دستخوش تغییرشده است .

وی گفت : درحالی که کشورهای اروپایی تلاش می کنند در غالب توافقنامه هایی اتحاد خود را حفظ کنند ، به نظر می رسد برخی مسائل از جمله هجوم مهاجران غیرقانونی از شمال آفریقا و مشکلات اقتصادی در برخی کشورها مانند یونان و اسپانیا ، این اتحاد را دستخوش تغییر کرده است .

وی گفت : از طرفی ، شک و تردید‌ها در مورد بقای یورو نیز فراگیر شده و بسیاری از اعضای اتحادیه را نگران کرده است .

وی معتقد است ، شرایط در اروپای کنونی طوری است که کارشناسان درخصوص ظهور ملی‌ گرایی میان اعضای اتحادیه اروپا هشدار می‌دهند که این می‌تواند پایان رؤیای اتحاد در اروپا باشد .

بحران ‌های مالی ، در اروپا نیز اتحاد این قاره را از هم گسسته و هریک از اعضا در مرحله نخست تنها به منافع خودشان فکر می‌ کنند . در نتیجه همین تفکر، دومین هفته ماه می ، دانمارک به شکلی غیر منتظره اعلام کرد مرزهایش را روی دارندگان ویزای شینگن می‌بندد.

این اقدام دانمارک و کناره ‌گیری ‌‌اش از توافقنامه شنگن ، تصمیمی بود که نتیجه آن هجوم مهاجرت شهروندان کشورهای درگیر قیام ‌های عربی به سایر نقاط جهان است .

در واکنش به این تصمیم دانمارک ، دانیل کان بندیت ، یکی از اعضای برجسته طرفدار محیط‌ زیست و از اعضای حزب سبز در شورای اروپا گفت : کپنهاگ باید متوجه پیامدهای این اقدام خود باشد ، دانمارکی‌ها باید تصمیم بگیرند اگر در بستن مرزهایشان قاطع هستند ، باید برای سفر به هر یک از کشورهای اروپایی ، ویزا دریافت نمایند .

گونتر ورهوگن یکی از اعضای قدیمی و با سابقه کمیسیون اروپا به تازگی درکتابی درباره اتحاد اروپایی هشدار داده است و به ‌شدت از گسترش نفوذ حزب راست پوپولیست و بازگشت ناسیونالیسم به اروپا ابراز نگرانی کرده است .

/ 0 نظر / 9 بازدید