اتهام تقلب در کمیسیون انتخابات اوکراین از سوی مخالفان حزب حاکم

حزب مخالف دولت اوکراین ، کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور را به تقلب در انتخابات 28 اکتبر که تحت نظر هیاتی 800 نفره از ناظران بین‌المللی انجام شد متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس ، حزب "سرزمین پدری"به رهبری یولیا تیموشنکو ، رهبر زندانی مخالفان روز یکشنبه در بیانیه ای ، کمیسیون مرکزی انتخابات را به دخالت در نتایج به نفع حزب حاکم متهم کرد.

در این بیانیه آمده است مخالفان تصمیم این کمیسیون را درباره نتایج انتخابات نمی پذیرند و تمامی اقدامات لازم را برای از مشروعیت انداختن پارلمان جدید اوکراین انجام خواهند داد.

قرار است نتایج قطعی انتخابات پارلمانی اوکراین در 17 نوامبر منتشر شود و همین مسئله یعنی طولانی شدن روند شمارش آرا ، یکی از مواردی است که خشم مخالفان را برانگیخته است ، اما کمیسیون مرکزی انتخابات اوکراین روز شنبه اعلام کرد با شمارش تقریبا تمامی آرا ، حزب حاکم با کسب بیش از ۳۰ درصد آرا ، اول و حزب"سرزمین پدری"با 25 درصد آرا پس از حزب"مناطق" در جایگاه دوم قرار دارد.

همچنین احزاب "اتحاد دموکراتیک برای اصلاحات" و "سوبودا" نیز به ترتیب در جایگاه های بعدی قرار دارند.

"میشائیل اوکندوسکی" از اعضای کمیسیون مرکزی انتخابات اوکراین در گفت و گو با خبرگزاری "آلمان" هر گونه تقلب در انتخابات را رد کرد و گفت انتخابات و شمارش آرا به درستی انجام شد .

وی همچنین تاکید کرد که حزب حاکم به ریاست "ویکتور یانوکویچ" در این انتخابات پیروز شده است و همچنان می‌تواند با کمونیستها در مسند قدرت باقی بماند.

با ادامه اعتراض مخالفان به نتایج اولیه اعلام شده در برخی مناطق اوکراین ، موجب شد کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور روز دوشنبه پنجم نوامبر از پارلمان بخواهد تا دستور برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی را در پنج منطقه مورد مناقشه صادر کند.

این کمیسیون اعلام کرد که به دلیل ناتوانی در تائید قطعی نتایج رای گیری در پنج حوزه‌ای که هر کدام یکی از کرسی‌های پارلمان را به خود اختصاص می‌دهند ، روند انتخاباتی باید تکرار شود.

امروز هزاران تن از معترضان اوکراینی در مقابل ساختمان کمیسیون مرکزی انتخابات اوکراین در "کی‌یف" تجمع کردند و خواهان بازشماری آرای انتخابات پارلمانی شدند .

تظاهر کنندگان و مخالفان معتقدند دولت ، رای آنها را نادیده گرفته است.

منتقدان می گویند که این انتخابات در بحبوحه انتقاد از سیاست‌ای "یانوکوویچ" در داخل و خارج از کشور اوکراین به منزله امتحانی برای وی و حزب حاکم محسوب می‌شد.

همچنین این منتقدان، تلاش یانو کوویچ برای متمرکز کردن قدرت و سرکوب مخالفان را عامل نارضایتی عمومی و کاهش شدید حمایت مردم این کشور از دولت وی می دانند.

خبرگزاری رویترز نیز اعلام کرد که هیات 800 نفری نظارت بر انتخابات اوکراین در گزارش خود ، حزب حاکم به رهبری ویکتور یانوکوویچ را به سو‌ءاستفاده از قدرت متهم و اعلام کرده است که پول ، نقشی بیش از اندازه در این انتخابات داشته است.

 

/ 0 نظر / 8 بازدید