اهداف و برنامه های روسیه در استقبال از سرمایه گذاری آلمان در روسیه

از آنجایی که روسیه برای توسعه صنعتی و ارتقاع سطح کیفی تولیدات صنعتی و کشاورزی خود به فناوری جدید غرب نیاز دارد همواره از سرمایه گذاری کشورهای عمده صنعتی به ویژه آلمان استقبال کرده است و به آنها اجازه داده است تا حد ممکن سرمایه گذاری خود را در این کشور توسعه دهند.

با این رویکرد آلمان نیز سرمایه گذاری خود در روسیه را درسال 2010 میلادی از 7میلیارد و سیصد میلیون دلار به بیش 10 میلیارد دلار افزایش داد و احتمال دارد در سالهای آینده نیز این روند را ادامه دهد.

معاون وزیر توسعه اقتصادی روسیه روز پنجشنبه 12 می 2011 که برای شرکت در یک نشست اقتصادی دوجانبه به برلین سفر کرده است در جمع خبرنگاران با خوشنودی اعلام کرد که سرمایه گذاری های آلمان در روسیه در سال 2010به بیش از 10میلیارد دلار رسیده است .

آندری سلپنف در مجمع اقتصادی تحت عنوان "نود سال روابط تجاری روسیه و آلمان" که در برلین برگزار شد نیز گفت: مقامات روسیه برنامه زمان بندی شده مشروحی برای خصوصی سازی ها در کشور آماده می کنند که به همه سرمایه گذاران بالقوه در این کشور اجازه خواهد داد که سرمایه گذاری خود را در روسیه افزایش دهند.

این درحالی است که نخست وزیر روسیه چندی قبل در دوما اعلام کرد : مسکو قصد دارد قوانین مربوط به سرمایه گذاری خارجی را تسهیل کند تا سرمایه بیشتری در سال 2011 به این کشور سرازیر شود .

ولادیمیر پوتین"با بیان این مطلب افزود: سرمایه گذاری خارجی در برنامه های اقتصادی روسیه در سال 2011 نقشی راهبردی و استراتژیک خواهد داشت .

روسیه که یکی از عمده ترین صادر کنندگان نفت و گاز در جهان است و بودجه سالانه خود را برمبنای این دو عنصر مهم محاسبه می کند، در سال 2008 و پیش از آغاز بحران مالی و اقتصادی جهان، قانون محدودیت سرمایه گذاری خارجی در بخشهای استراتژیک اقتصادی را تصویب کرده بود اما اکنون با کاهش صادرات صنعتی مواجه است و تلاش می کند با شیوه های گوناگون سرمایه گذاران خارجی را تشویق به سرمایه گذاری در روسیه نماید و از سطح صادرات نفت خود بکاهد.

نخست وزیر روسیه در توجیه تشویق سرمایه گذاری خارجی در روسیه گفت: بودجه روسیه در شرایط بحرانی قرار دارد و ما برای جبران این مشکل به سرمایه گذاری های خارجی بیشتر نیاز خواهیم داشت .

وی افزود: ما به این مساله پی برده ایم که اقتصاد روسیه به سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد ولی هدف ما تنها جلب سرمایه های خارجی نیست بلکه اقتصاد روسیه نیازمند سرمایه گذاری هوشمندانه است این سرمایه گذاری باید همراه با انتقال تکنولوژی و ایجاد اشتغال باشد .

پوتین که در زمینه بهبود اقتصادی کشورش حمایت کامل مدودف رانیز دارد، امیدوار است که تا پایان سال 2011 قوانین خوبی در خصوص سرمایه گذاری خارجی در روسیه تصویب و اجرا شود تا سطح سرمایه گذاری مستقیم خارجی در روسیه در سال جاری از 16 میلیارد دلار به 40 میلیارد دلار برسد.

منابع آگاه روسی نیز اعلام کردند که بر اساس قوانین جدید سرمایه گذاری خارجی در این کشور شرکتهای خارجی می توانند تا 25 درصد سهام پروژه های استراتژیک اقتصادی در بخشهای انرژی و معادن را در اختیار بگیرند . این رقم پیش از این کمتر از 10 درصد بوده است .

/ 0 نظر / 9 بازدید