تمایل بیشتر کشورهای حوزه کاراییب برای پیوستن به پارلمان آمریکای لاتین

رئیس پارلمان آمریکای لاتین گفت که کشورهای حوزه کاراییب به منظور تسریع در همگرایی منطقه ای خواستار پیوستن به پارلمان آمریکای لاتین هستند.

الیاس کاستیلو، روز سه شنبه 14 ژوئن در سخنانی اعلام کرد: تمایل شمار بیشتری از کشورهای حوزه کارائیب به پارلمان آمریکای لاتین، آن را یک گام در تبدیل شدن به یک سازمان قانونگذار برای جامعه آمریکای لاتین و کشورهای حوزه کاراییب نزدیک تر خواهد کرد.

پارلمان آمریکای لاتین که بیش از20 عضو دارد ، مجمعی مشورتی مشابه پارلمان اروپاست که در زمینه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی برای کشورهای عضو قوانینی را بدون دخالت آمریکا تبیین می کند که موجب ایجاد فضای امن برای اقتصاد این کشورها شده است، این در حالی است که اکثر اعضای این پارلمان به لحاظ سیاسی نیز مخالف آمریکا می باشند.

درحال حاضر از 25 کشور عضو جامعه کشورهای حوزه کارائیب برخی از کشورهای این حوزه از جمله کوبا، جمهوری دومینیکن، آروبا، کاراکائو و سنت مارتین در پارلمان آمریکای لاتین عضویت دارند.

هومبرتو پلائز، مدیر اجرایی پارلمان آمریکای لاتین نیز در خصوص تمایل کشورهای حوزه دریای کارائیب برای همگرایی با کشورهای عضو پارلمان آمریکای لاتین گفت: جامعه آمریکای لاتین و کشورهای حوزه کارائیب که قرار است با حضور کشورهای عضو رسماً در ونزوئلا تاسیس شود، گام مهم دیگری برای همگرایی منطقه ای خواهند برداشت.

موضوع تاسیس جامعه آمریکای لاتین و کشورهای عضو "جامعه کارائیب " (کاریکوم)، نخستین بار در فوریه سال 2010 در اجلاس منطقه ای در کانکن مکزیک مطرح شد.

در این اجلاس 32 تن از سران کشورهای آمریکای لاتین توافق کردند سازمان منطقه ای جدیدی را به نام سلاک ایجاد نمایند که آمریکا در آن نفوذی نداشته باشد.

به اعتقاد کارشناسان ، کشورهای عضو "جامعه کارائیب " که بیشتر جزیره ای هستند به رغم داشتن ذخایر نفتی ، اقتصاد ضعیف تری از کشورهای آمریکای لاتین دارند ، امیدوارند با گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی خود با کشورهای نزدیک ، شرایط بهتری را برای خود ایجاد نمایند .

وزارت خارجه ونزوئلا نیز در ماه می گذشته اعلام کرد که این کشور به همراه شیلی رهبری بلوک منطقه‌ای جدیدی را برعهده می‌گیرند که شامل تمام کشورهای آمریکا غیر از آمریکا و کانادا است و در ماه ژوئیه سال جاری میلادی فعالیت خود را آغاز می‌کند.

این بلوک که جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب (سلاک) نام دارد، افزایش همکاری‌های تجاری و سازمانی در منطقه در راستای هماهنگی با برنامه «هوگو چاوز»، رئیس‌جمهوری ونزوئلا موسوم به «برنامه کاراکاس» را در دستور کار دارد.

وزارت خارجه ونزوئلا در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد که 20 وزیر خارجه از 32 کشور عضو سلاک، با شرکت در نشستی در کاراکاس توافق کردند که ونزوئلا و شیلی قوانین این بلوک را تدوین کرده و میزبانی نشست‌های این بلوک در سال‌های 2011 و 2012 میلادی را برعهده بگیرند.

/ 0 نظر / 14 بازدید