بومیان کانادا و مشکلات فراروی آنها

 بومیان کانادا در اعتراض به شرایط سخت زندگی خود؛روز چهارشنبه در" اتاوا" Ottawa پایتخت و همچنین چندین شهر دیگر در این کشور تظاهراتی گسترده برپا کردند.

این تظاهرات که به دنبال هشدار" نپیناک" Npynak از رهبران بومیان کانادا به"استفان هارپر" Stephen Harper ، نخست وزیر کانادا انجام شد.

بومیان این کشور در اعتراض به شرایط سخت زندگی خود از دولت این کشور می خواهند تا به حقوق اولیه آنان که مالکان اصلی این کشور هستند احترام بگذارد.

بومیان کانادا در شعارهایشان به فشارهای ناشی از فقر بر زندگی خود اعتراض کردند.

اعتراضات بومیان کانادا و اعتصاب رهبران آنها که اخیرا بحرانی تر شده است،همواره با برخورد شدید و غیر انسانی دولت"هارپر" مواجه شده است.

دولت کانادا همواره جزو کشورهایی بوده که در انتقاد از سابقه حقوق بشر سایر کشورها پیشگام بوده است؛ با این حال نگاهی به گزارش‌های متعدد منتشر شده درباره مسائل حقوق بشر این کشور نشان می‌دهد،" اوتاوا" از دیرباز با چالش‌های عمده‌ای در این حوزه مواجه بوده است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر و فعالان گروه‌های بومی ضمن انتقاد از اقدامات دولت کانادا ،در خصوص تصاحب زمینهایی که بر اساس توافقات گذشته برای بومیان بوده است تصریح کردند،دولت قصد دارد کنترل خود بر منابع عظیم و سرزمین‌هایی که جامعه‌های بومی حق مالکیت آنها را دارد، حفظ کند.

نقض حقوق بومیان در مسائل مالی و اقتصادی دز حالی است که در گزارشی از "کمیته سازمان ملل برای مبارزه با شکنجه" در ماه مه سال2012 اقدامات نقض حقوق بشر کانادا مورد انتقاد قرار گرفت و از "استفان هارپر" خواسته شد تا نسبت به موارد تخلف شکنجه در میان بومیان کانادا پاسخگو باشد.

در حالی که دولت افراطی"استفان هارپر"نخست وزیر کانادا به دلیل سیاستهای نژاد پرستانه مورد انتقاد گسترده در کانادا قرار دارد، تصویب قانونی موسوم به "سی-45" توسط دولت وی که به بهانه بهبود وضع اقتصادی حقوق بومی های کانادا را نقض می کند باعث شعله ور شدن اعتراض های ضد دولتی در کانادا شده است.

بر اساس این قانون دولت می تواند زمینهای بومیان این کشور را تصرف یا به بخش خصوصی بفروشد.

دولت" هارپر" در موضوع حقوق بومیان کانادا با موج اعتراضی اجتماعی بی سابقه ای روبرو شده و در وضع دشواری قرار گرفته است.

عملکرد دولت کانادا که در تامین خواسته ها و نیازهای بومیان این کشور ناتوان مانده است ،مورد انتقاد آنها و همچنین طرفداران حقوق بشر قرار گرفته است که موجب شده است صدها بومی و طرفداران آنها در روزهای اخیر با برگزاری تظاهرات از دولت این کشور خواستند تا به خواسته های آنها توجه کند.

آنها با مسدود کردن راههای اصلی و همچنین ریل های راه آهن مانع حرکت خودروها و قطارها شدند.

اعتراضهای بومیان کانادا در حالی است که چندی پیش "درک نپیناک" از رهبران مهم بومیان این کشور با هشدار به استفان هارپر نخست وزیر آن کشور از وی خواست هرچه زودتر به وضعیت اقتصادی ناگوار بیش از یک میلیون بومی کشور که ساکنان اصلی کانادا هستند، رسیدگی کند در غیر این صورت آنها اقتصاد کانادا را به زانو در خواهند آورد.

/ 0 نظر / 10 بازدید