تلاش سران انگلیس و آمریکا بر ادامه فشار نظامی و دیپلماتیک بر قذافی

سران انگلیس و آمریکا در یک گفتگوی تلفنی بر ادامه فشار نظامی و دیپلماتیک بر قذافی تاکید کردند.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز چهار شنبه در این گفتگوی تلفنی ضمن بررسی ابعاد مختلف جنگ در لیبی و تبادل نظر درخصوص وضع

نیروهای طرفدار قذافی و مقاومت آنها در برابر حملات هوایی جنگنده های ناتو، بر اهمیت ادامه فشار نظامی و دیپلماتیک بر معمر قذافی رهبر لیبی تاکید کردند .

دیوید کامرون علاوه بر باراک اوباما گفتگوهایی نیز با سیلویو برلوسکنی نخست وزیر ایتالیا و حمد بن جاسم نخست وزیر قطر در این خصوص انجام داد.

این درحالی است که با اوج گرفتن جنگ و مقاومت طرفداران لیبی در مقابل حملات هوایی ناتو و ناکامی آنها از اجرای طرح پرواز ممنوع بر فراز آسمان لیبی، برخی کشورهای اروپایی تلاش دارند با اعزام مشاور نظامی به لیبی و آموزش انقلابیون و مخالفان قذافی از یک سو به سقوط قذافی سرعت بیشتری داده و از سوی دیگر زمینه را برای پیاده کردن تفنگداران ناتو و آمریکا در خاک این کشور نفت خیز آماده سازند.

بر همین مبنا، روز سه شنبه ویلیام هیگ وزیر امور خارجه انگلیس از برنامه این کشور برای اعزام یک گروه مشاور نظامی به لیبی به بهانه کمک به انقلابیون خبر داد .

به رغم آن که دفتر نخست وزیری انگلیس در بیانیه ای نتایج مذاکرات کامرون با همپیمانان خود را تاکید بر ادامه فشار نظامی و دیپلماتیک بر رژیم قذافی اعلام کرد، اما به نظر می رسد ورود مخفیانه صدها نفر از مشاوران نظامی چهارکشور ایتالیا، امریکا، انگلیس و فرانسه با هدف کنترل اوضاع لیبی و راه‌اندازی پایگاه نظامی، در این کشور نفت‌خیز آفریقا می تواند نتایج دیگری را به دنبال داشته باشد.

برخی خبرگزاری‌ها به نقل از شماری از مقامات بلندپایه لیبی گزارش داده‌ا‌ند که نیروهای ویژه انگلیس و امریکا در روزهای بیست‌وسوم و بیست‌وچهارم فوریه به منظور ایجاد پایگاه‌های نظامی به شهرهای بندری بنغازی و طبرق در شرق این کشور وارد شده‌اند.

همچنین سخنگوی وزارت دفاع امریکا پنتاگون، در روز دوشنبه 28 فوریه با تایید خبر اعزام نیروهای دریایی و هوایی این کشور به لیبی، اعلام کرد که سه ناو جنگنده نیروی دریایی هند نیز به سوی لیبی اعزام خواهد شد.

درحالی که بسیاری از کشورهای عرب نفت خیز حوزه خلیج فارس درگیر گسترش انقلاب عربی هستند و لزوما برای آمریکا و همپیمانان غربیش تحولات این منطقه اهمیت بیشتری دارد ،این پرسش پیش می آید که چرا آمریکا و بخصوص کشورهای اروپایی تلاش می کنند کشور آفریقایی لیبی را کنترل نمایند.

در پاسخ باید گفت که کشور لیبی بزرگترین و نزدیکترین منبع نفتی خارج از مرزهای اروپاست که در صورت هرگونه بحران و مشکلی در خصوص انتقال سوخت و انرژی از خلیج فارس، می تواند به سرعت مورد استفاده کشورهای صنعتی در غرب قرار گیرد و از سوی دیگر به نظر می رسد مقامات غربی احتمال می دهند در صورتی که انقلابیون در لیبی موفق به ساقط کردن دیکتاتوری قذافی نشوند رهبران انقلابی دیگر کشورها از جمله؛ یمن و بحرین بر ادامه اعتراضهای خود نا امید شوند و دیکتاتورهای حاکم در این کشورها نسبت به کشتار مردم جری تر گردند.

بنابر این ناتو و پنتاگون علیرغم اعتراضات جامعه جهانی در حملات هوایی خود به لیبی که جان هزاران نفر را به مخاطره انداخته است ، تلاش می کنند با تکیه بر قطعنامه شورای امنیت هر جنایتی را به هر شکلی در این کشور انجام دهند.

/ 0 نظر / 8 بازدید