موافقت اتحادیه اروپا با عضویت کرواسی در این اتحادیه

 

سران اتحادیه اروپا پس از 6 سال ،در نشست روز جمعه خود در بروکسل با پیوستن کرواسی به این اتحادیه موافقت کردند .

 

در نشست بروکسل بیانیه ای صادرشد که بر اساس آن باید تا پایان ژوئن تمام تدابیر لازم اتخاذ شود و مذاکرات با کرواسی در خصوص الحاق این کشور به اتحادیه اروپا به خوبی پیش رود.

 

این توافق که در بیستمین سالگرد استقلال کرواسی اعلام شد در واقع صدور مجوز ورود یک کشور داوطلب به اتحادیه اروپا ، تلقی می شود و قرار است امضاء پیمان الحاق کرواسی پیش از پایان سال 2011 به انجام رسد.

 

سران اتحادیه اروپا در این بیانیه بر ادامه تلاش کرواسی جهت ایجاد اصلاحات، به ویژه در زمینه قضائی و حقوق اساسی ،تاکید دارند.

 

اما آنچه در این بیانیه مشخص شده کرواسی برای پیوستن به اتحادیه اروپا راهی طولانی در پیش دارد.

 

برای نخستین بار در سال 2005 آغاز مذاکرات درباره عضویت کرواسی در اتحادیه اروپا مطرح شد ،سپس در ژوئن 2011، توافقنامه 27 کشور عضو این اتحادیه درخصوص عضویت کرواسی در اتحادیه اروپا حاصل شد.

 

اکنون نیز باید پیمان عضویت کرواسی در اتحادیه اروپا در دسامبر آینده به امضاء برسد وبعد در سال 2012همه پرسی در کرواسی برگزار شود تا مردم این کشور نظر خود را درباره عضویت کشورشان در اتحادیه اروپا اعلام کنند.

 

بعد از این مراحل کرواسی در ماه ژوئیه سال 2013به طور رسمی به عضویت اتحادیه اروپا در خواهد آمد که بدین ترتیب ، کرواسی بیست و هشتمین عضو این اتحادیه خواهد شد. اما این درحالی است که تا این زمان ، دولت کرواسی باید یک رشته اصلاحاتی ساختاری را به ویژه در بخش اقتصاد خود به اجرا گذارد .

 

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپایی با تائید توافق اتحادیه اروپا برای عضویت کرواسی گفت: با این اقدام مسیر برای پیوستن کرواسی به اتحادیه اروپا در اول ژوئیه سال 2013 به عنوان بیست وهشتمین عضو این اتحادیه هموار شده است.

 

کارل بیلدت وزیر امور خارجه سوئد ، چین اسلبورن وزیرامورخارجه لوکزامبورگ و یوشکافیشر وزیرامورخارجه پیشین آلمان نیز با اعلام موافقت کشورشان با عضویت کرواسی در اتحادیه اروپا اعلام کردند شاید عضویت کرواسی بتواند گره از مشکلات اقتصادی موجود در این کشور باز کند .

 

خوش بینی برخی مقامات اروپایی در قبال عضویت کرواسی درحالی است که برخی مقامات این اتحادیه از جمله "اورسالا پلاسنیک" وزیر امورخارجه اتریش و دولتهای مجارستان ، اسلوونی ، اسلواکی ، ایرلند ، قبرس ، مالت و لیتوانی با این امر مخالفت دارند .

 

امروزه با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی ،بیشتر کشورهای اروپایی به ویژه کشورهای فقیر بالکان تمایل دارند برای بهبود اقتصاد خود و کاهش اعتراض عمومی نسبت به وضع موجود به اتحادیه اروپا بپیوندند.

 

با این دیدگاه بحث الحاق کشورهای جنوب شرقی اروپا به اتحادیه اروپایی در کانون توجه بسیاری از تحلیلگران مسائل اروپایی است.

 

آنها معتقدند که مهم‌ترین چالش‌های پیش روی این‌ کشورها در جهت پیوستن به این اتحادیه، اقدامات لازم برای آماده شدن کشورهای بالکان در این راستا است که هزینه هنگفتی را به دوش این اتحادیه خواهد گذاشت.

/ 0 نظر / 9 بازدید