تاکید رئیس جمهوری بولیوی بر لزوم حل مناقشه ارضی با شیلی

 رئیس جمهور بولیوی در اظهاراتی بر لزوم حل مناقشه ارضی با کشور شیلی تاکید کرد.
" اوو مورالس " رئیس جمهور بولیوی روز سه شنبه در نشست خبری در "سوکره "پایتخت بولیوی گفت : شیلی باید برای حل مناقشه دریایی گام بردارد و مستندات خود را درباره مناطق مرزی مورد اختلاف و بهره برداری از آبهای منطقه ارائه کند.
از سال 1904 و پس از عقد قرارداد صلح میان شیلی و بولیوی روابط این کشور رو به تیرگی گرایید، در این قرارداد، بولیوی ساحل هم مرز با شیلی و همچنین با اقیانوس آرام را از دست داد .
این اختلاف مرزی ،پس از عقد قرارداد صلح میان دو کشور هنوز هم ادامه دارد و بارها مرزبانان دوکشور به دلیل تعقیب قاچاقچیان از مرزهای یکدیگر عبور کرده و با یکدیگر درگیر شده اند که در آخرین بار سه تن از نیروهای مرزی بولیوی توسط مرزبانان شیلیایی بازداشت شدند.
با وجود ازاد شدن سه نظامی بولیویائی که 24 ژاتویه2013 توسط ارتش شیلی بازداشت شدند، روابط این دو کشور آمریکای جنوبی همچنان تیره است.
بعد از پیگیری ها و رایزنی های مختلف بولیوی با دولت شیلی بالاخره این سه نظامی بولیویایی ازاد شدند اگرچه دولت شیلی از دولت بولیوی خواسته است در این زمینه عذرخواهی کند.
رییس جمهور بولیوی با اعتراض به نحوه برخورد دولت و به طور مشخص رییس جمهور شیلی با این موضوع، این رفتار دولت شیلی را " پاره کردن دیپلماسی" توصیف کرده است.
رییس جمهور شیلی هم در واکنش تند به اظهارات "اوو مورالس"، تاکید کرده است این نظامیان وارد خاک شیلی شده اند و تمامیت ارضی شیلی را تهدید کرده اند.
مشکل اصلی بولیوی و شیلی به اختلافات مرزی قدیمی برمی گردد.
دوکشور 130 سال قبل با هم وارد جنگی شدند که در نتیجه آن بخشی از خاک بولیوی که البته تنها مسیر دسترسی بولیوی به آبهای آزاد بود، به تصرف شیلی درآمد.
شیلی، کشوری است در آمریکای جنوبی که در نقشه آمریکای جنوبی به مانند یک نوار بلند و باریک میان کوه‌های رشته کوه "آند"Ande در شرق و اقیانوس آرام در غرب کشیده شده‌است.
اقیانوس "آرام" کل مرز غربی این کشور را تشکیل می‌دهد، و از شمال با پرو، از شمال شرق با بولیوی، از شرق با آرژانتین، و در پایین‌ترین نقطه جنوبی کشور با گذرگاه "دریک" Drake هم مرز است.
این کشور به همراه "اکوادور" تنها کشورهایی در آمریکای جنوبی هستند که با برزیل مرز مشترک ندارند. طول خط ساحلی این کشور با اقیانوس آرام ۶۴۳۵ کیلومتر است.
این درحالی است که بولیوی هیچ ارتباطی با آبهای آزاد ندارد و این مسئله به لحاظ اقتصادی برای این کشور اهمیت فراوان دارد.
این دو کشور علاوه بر مرزهای خاکی بر سر مرزهای آبی خود نیز اختلاف نظر دارند، سال گذشته نیز دولت پرو علیه شیلی، شکوائیه تنظیم کرد و آن را به دادگاه بین‌المللی درلاهه جهت صدور قطعنامه ارسال کرد.
پس از جنگ شیلی و بولیوی در اواخر قرن نوزدهم، بولیوی دسترسی به آب های اقیانوس آرام را از دست داد، با این حال این کشور هنوز دارای نیروی دریایی و بک واحد تفنگداران دریایی دارد.
هر دو کشور از سال 2007 ، مذاکراتی را در مورد دستیابی بولیوی به آب های آزاد آغاز کرده اند، اما این مذاکرات در ماه مارس متوقف شد.
اختلافات مرزی بولیوی و شیلی به جنگ "پاسیفیک" بین سال های 1879 تا 1883 بازمی گردد.
همین مسئله نیز باعث اختلافات مرزی بولیوی با پرو نیز شده است.
دولت‌های "لیما" و" سانتیاگو" از زمانی که شیلی دولت پرو را در جنگ "پاسیفیک" در قرن نوزدهم شکست داد، وارد یک دوره طولانی مدت از مناقشه مرزی شده‌اند.

/ 0 نظر / 43 بازدید