انتخابات ریاست جمهوری بلغارستان

 

 

شعبات اخذ رای امروز (یکشنبه) ساعت ‌۶ صبح در بلغارستان درهای خود را به روی رای دهندگان گشودند تا اولین دور انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات محلی در این کشور آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات محلی بلغارستان امروز در حالی آغاز شد که نظرسنجی‌ها حاکی از پیشتازی حزب GERB متعلق به بویکو بوریسوف، نخست وزیر این کشور است.

نزدیک به ‌٩/۶ میلیون بلغاری در این کشور و کشورهای دیگر واجد شرایط رای دادن هستند تا یک جانشین برای گئورگی پاروانف، رئیس جمهوری فعلی این کشور انتخاب کنند.

وی دو دوره پنج ساله سمت ریاست جمهوری بلغارستان را عهده دار بود.

رئیس جمهوری بلغارستان فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور است و در عین حال سمت‌های تشریفاتی دیگری نیز برعهده دارد.

هر سه کاندیدا برای سمت ریاست جمهوری قول داده‌اند که تلاش بیشتری برای پیوستن بلغارستان به اتحادیه اروپا انجام دهند.

این سه کاندیدا عبارتند روزن پلونلیف از حزب GERB، ایوایلو کالفین، کاندیدای سوسیالیست و مگلنا کانوا، کمیسیونر سابق اروپا.

نظرسنجی‌های شب قبل از انتخابات نشان داد که پلونلیف ‌٣۵ تا ‌۴۵ درصد از آرا با به خود اختصاص می‌دهد اما وی مجبور خواهد بود در دور دوم انتخابات که یکشنبه هفته آتی برگزار می‌شود در مقابل ایوایلو کالفین به رقابت بپردازد.

براساس نظرسنجی‌ها گفته می‌شود کالفین ‌٢٧ تا ‌٣٣ درصد از آرا را از آن خود می‌کند.

این در حالی است که کانوا که یک کاندیدای مستقل است با ‌١١ تا ‌١٧ درصد در جایگاه سوم قرار گرفته است.

نزدیک به ‌۵/۶ میلیون تن از بلغارها نیز واحد شرایط رای دهی و انتخابات نمایندگان خود برای ‌٢۶۴ شورای شهر و همچنین انتخاب شهردار هستند.

این انتخابات همزمان با هدف افزایش حضور مردم در پای صندوق‌های رای برگزار می‌شود و انتظار می‌رود ‌۶٠ درصد از واجدین شرایط رای‌دهی در انتخابات شرکت کنند.

شعبات اخذ رای از ساعت ‌٧ بعدازظهر امروز بسته می‌شوند و نتایج اولیه انتخابات اندکی بعد اعلام خواهد شد.

بخش اول نتایج انتخابات آخر وقت امروز اعلام خواهد شد.

نظر سنجی های پیش از انتخابات حاکی از آن است که حزب راست میانه به رهبری "بویکو بوریسوف " شهردار شهر صوفیه پایتخت بلغارستان از 28 تا 34 درصد حمایت مردمی برخوردار است و در پی آن سوسیالیست ها به رهبری "سرگئی استانیشف " نخست وزیر فعلی این کشور با 19تا23 درصد حمایت مردمی قرار دارد.
در مجموع 6 میلیون و 800 هزار بلغاری واجد شرایط رای دادن برای انتخاب 240 نماینده پارلمان برای یک دوره چهار ساله هستند و انتظار می رود میزان مشارکت رای دهندگان حدود 60 درصد باشد.
قرار است کمیسیون انتخابات بلغارستان نخستین نتایج رسمی این رای گیری را در اوایل وقت روز دوشنبه اعلام کند.

/ 0 نظر / 6 بازدید