استقبال جهانی از بازداشت فرمانده سابق نظامی صرب های بوسنی

انتشارخبر بازداشت فرمانده سابق نظامی صرب های بوسنی با استقبال گسترده جهانی همراه شد .

بان کی مون ، دبیر کل سازمان ملل روز پنج شنبه 26 مه در دیدار با نمایندگان یونسکو در شهر پاریس ، بازداشت راتکو ملادیچ را روزی تاریخی برای عدالت بین المللی خواند و از دولت و مقامات صربستان به خاطر بازداشت این جنایتکار تقدیر کرد .

میخائیل اشپنگلر ، وزیر امور خارجه اتریش نیز گفت : صربستان با بازداشت راتکو ملادیچ ، یکی از شروط مهم برای الحاق به اتحادیه اروپا را محقق کرد .

وزیر امور خارجه اتریش همچنین بر اهمیت این بازداشت برای روند آشتی میان کشورهای حوزه بالکان و یادبود قربانیان جنگ دهه 1990 بالکان ، به ویژه کشتار سربرنیتسا تاکید کرد .

بازداشت ملادیچ واکنش بسیاری از مقامات کشورهای دیگر جهان از جمله کاترین اشتون ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را نیز به همراه داشت .

اشتون از خبر بازداشت ملادیچ استقبال کرد و خواستار آن شد که وی بلافاصله به دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق منتقل شود .

دیمیتری روگوزین نماینده روسیه در ناتو نیز گفت: به همراه راتکو ملادیچ سران ناتو که مسئول بمباران یوگسلاوی سابق هستند نیز باید محاکمه شوند .

وی افزود : حتما ملادیچ باید مسئولیت کارهای خود را بپذیرد ، اما صربستان مسوولیت خود را احساس نخواهد کرد اگر نمایندگان جامعه بین المللی که به سوی غیرنظامیان تیراندازی کرده اند ، محاکمه نشوند .

تلویزیون فرانسه نیز بازداشت ملادیج را یک جشن بزرگ دانست زیرا در کشتاری که وی مرتکب شد ، چند هزار مسلمان بوسنیایی در 12 ژوئن سال 1995 میلادی در شهر سربرنیتسا قتل عام شدند .

دیوان بین المللی جنایات جنگی وگسلاوی سابق نیز با انتشار اعلامیه ای ، ضمن استقبال از دستگیری فرمانده سابق ارتش صرب های بوسنی ، این اتفاق را نقطه عطف مهمی در تاریخ این دیوان خواند و افزود ، یک دادگاه عادلانه برای ملادیچ برگزار خواهد شد و این اقدام ، حرکتی به سمت پایان موفق ماموریت های این دادگاه برای 161 متهم تفهیم اتهام شده است .

سرژ برامرتس ، دادستان ارشد دادگاه بین المللی جنایتکاران جنگی یوگسلاوی سابق نیز ضمن تقدیر از صربستان برای دستگیری ملادیچ ، از مقامات این کشورخواست راتکو ملادیچ ، فرمانده سابق ارتش صرب های بوسنی را به دادگاه جنایات جنگی در لاهه تحویل دهد .

برامرتس ،تاکید کرد که بلگراد با دستگیری این جنایتکار، وظایف خود را در قبال جامعه بین المللی و همکاری با دادگاه بین المللی به پایان رسانده است.

کشورهای بسیاری از جمله فرانسه ، یونان ، ایتالیا، آلمان ، بوسنی و هرزگوین ، کرواسی ، مونته نگرو ، آمریکا ، انگلیس نیز با ارسال پیام هایی ، از صربستان برای دستگیری راتکو ملادیچ ، فرمانده سابق ارتش صرب ها بوسنی تقدیر کردند .

دولت صربستان در بیانبه ای اعلام کرد بعد از اقدامات اولیه در نهادهای قضایی این کشور ،ملادیچ را در چند روز آینده به دادگاه بین المللی جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق مستقر در لاهه تحویل خواهد داد .

/ 1 نظر / 8 بازدید