گفتگوی تلفنی معاون رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر روسیه

مقامات آمریکا و روسیه در یک گفتگوی تلفنی درباره تجارت جهانی و دفاع موشکی مذاکره کردند.

کاخ سفید در بیانیه ای که روز جمعه 22 آوریل منتشر شد اعلام کرد: جوبایدن معاون رییس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه روز پنجشنبه گفت و گوهایی درباره اهداف مسکو برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی و همکاریهای دفاع موشکی دو کشور انجام دادند.

در این گفت و گو، بایدن و پوتین درباره تعهد دولت اوباما نسبت به لغو کاربرد یک قانون دوران جنگ سرد، در مورد روسیه که موانع اقتصادی در سر راه مسکو ایجاد کرده است، گفت وگو کردند.

آنها در این گفتگوی تلفنی همچنین برنامه های بعدی در مورد همکاریهای دفاع موشکی' را مورد بحث و بررسی قرار دادند و 'بر سر اهمیت تداوم روابط پویا بین واشنگتن و مسکو به توافق رسیدند.

به اعتقاد کارشناسان آنچه در این گفتگو بیشتر برای روسیه اهمیت دارد، همکاری واشنگتن برای ورود مسکو به سازمان تجارت جهانی است و از دیگر سو آمریکا نیز تلاش می کند با طرح موضوعاتی در این خصوص روسیه را در سیاستهای جهانی خود همراه کند .

آمریکا در استقرار سامانه ضد موشکی خود در اروپا و پیاده کردن نیروی نظامی در خاک لیبی با مخالفتهای شدید مقامات روسی مواجه است .

مسکو در مخالفت با استقرار سامانه ضد موشکی آمریکا در خاک لهستان یا چک ،این سامانه را خطری برای امنیت خود می داند، در حالی که آمریکا مدعی است این سامانه می تواند خطرات موشکی از سوی کشورهای دیگر را به اروپا خنثی نماید.

آلکسی مالاشنکو، کارشناس مرکز کارنگی در مسکو معتقد است استقرار این سامانه در واقع تهدید برای مسکو محسوب نمی شود اما در عوض این امکان را فراهم می سازد تا با استفاده از موقعیت به وجود آمده توان نظامی کشور را تقویت کرده و به بودجه نظامی بیشتری دست یافت.

سرهنگ ویکتور ایسین، رئیس سابق نیروهای استراتژیک موشکی روسیه می گوید، آمریکا با استقرار سیستم سپر دفاع موشکی به دنبال افزایش قدرت و حوزه نفوذ خود در منطقه بوده و روسیه نیز از این رهگذر به دنبال گرفتن امتیازات بیشتر از آمریکاست.

وی هدف آمریکا را از استقرار اعلام برتری خود در جهان خواند وگفت که آمریکا می خواهد بایسته های ژئواستراتژیک خود در صفحه شطرنج اوراسیا را تکمیل بکند.

گفت و گوی تلفنی معاون رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر روسیه یک روز پس از آن انجام شد که پوتین سیاستهای اقتصادی آمریکا را بویژه در مورد کسری بودجه و بدهی های ملی به باد انتقاد گرفت.

پوتین در اظهارات خود در جلسه غیر علنی مجلس روسیه گفت: 'به تراز تجاری، کسری بودجه و بدهی آمریکا توجه کنید.

پوتین در میان تشویق حاضران افزود: 'ما هیچیک از این مشکلات را نداریم و امیدوارم که هرگز نداشته باشیم.

/ 0 نظر / 9 بازدید