واکنش رئیس جمهوری آلمان به اظهارات اسلام ستیزانه وزیر کشور

به دنبال اظهارات اسلام ‌ستیزانه وزیر کشور آلمان، رئیس‌جمهوری این کشور ضمن رد اظهارت وی ، بار دیگر بر محترم بودن مسلمانان در آلمان تاکید کرد و مسلمانان را جزئی از جامعه آلمانی خواند.

کریستین وولف رئیس جمهوری آلمان روز سه شنبه دوباره بر این موضوع که اسلام جزئی از فرهنگ و جامعه آلمانی است و مسلمانان در این کشور دارای حقوقی برابر با دیگر افراد آلمانی هستند ، سخنان هانس پیتر فریدریش وزیر کشور را رد کرد.

وی که در سال ۲۰۱۰ طی اظهاراتی در پاسخ به سئوال یک خبرنگار درباره موضع دولت در قبال مسلمانان کشور، اسلام را جزئی از جامعه آلمان خوانده بود مورد انتقاد هانس پیتر فریدریش، وزیر کشور جدید آلمان قرار گرفت.

وی در نخستین مصاحبه مطبوعاتی خود با اظهارات کریستین وولف مخالفت کرده و گفته بود مسلمانانی که در آلمان زندگی می کنند جزئی از این کشور هستند اما نسبت دادن اسلام به آلمان فاقد هرگونه سند تاریخی است.

این سخنان وزیر کشور آلمان بازتاب و انتقادهای فراوانی را با خود همراه داشت و بسیاری از احزاب و شخصیت های سیاسی مانند؛ حزب مشترک دموکراسی، حزب لیبرال آزاد وحزب سبز، اعتراض خود را به سخنان وزیر جدید اعلام کردند.

رناته کوناست،رئیس فراکسیون حزب سبز با بیان اینکه دوری حکومت از طرح هایی که به ایجاد همزیستی در آلمان کمک می کند، به ضرر این کشور است، از وزیر جدید خواست کمی در خیابانها راه برود تا ببیند چه کسانی در آلمان زندگی می کنند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز در انتقاد از سخنان فردریش و تایید اظهارات کریستین وولف، تاکید کرد که اسلام جزئی از جامعه آلمان است.

زابینه لویتهویزر، وزیر دادگستری آلمان نیز در سخنانی با تاکید بر این که اسلام جزئی از آلمان است گفت:انتظار می رود وزیر کشور جدید نیز مانند وزیر پیشین برای ایجاد همزیستی در کشور تلاش کند.

به اعتقاد ناظران سیاسی، وزیر کشور آلمان که از اعضای حزب سوسیال مسیحی است و برخلاف اعتقادات حزبی در سمت خود حفاظت از حقوق گروههای اسلامی و نظارت بر فعالیت های آنان را برعهده دارد، ظاهرا چندان با وظایف خود در سمت وزیر کشور آشنا نیست و درحالی که بسیاری از کشورهای اروپایی تلاش می کنند با تصویب قوانینی سطح اسلام هراسی را در کشور خود کاهش دهند، وی با اظهاراتی نابخردانه موجب اشاعه اسلام ستیزی در جامعه آرام و صلحگرای آلمان شده است.

براساس گزارش پایگاه خبری آلمانی

 

igmg

، فریدریش که به تازگی توسط ولف به عنوان وزیر کشور آلمان منصوب شده است و هرگز تجربه اداره یک وزارت خانه رانداشته است، ضمن حضور در کنفرانس خبری دولت، با رد اظهارات چند ماه پیش ولف مبنی بر اینکه مسلمانان بخشی از جامعه آلمان هستند، بار دیگر بر گفته‌های خود مبنی بر اینکه اسلام را بخشی از فرهنگ آلمان نمی‌داند،تاکید کرد و گفت:اسلام از لحاظ تاریخی با آلمان نسبتی ندارد.

/ 0 نظر / 7 بازدید