هشدار روسیه نسبت به تحریم این کشور از سوی آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نسبت به تصویب قانون"پرونده ماگنیتسکی"در آمریکا که در آن تحریم هایی علیه مسکو پیش بینی شده است، به "واشنگتن" هشدار داد.

"الکساندر لوکاشویچ"سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز جمعه در گزارشی اعلام کرددر رابطه با تصمیم نمایندگان کنگره آمریکا برای تصویب قانون"پرونده ماگنیتسکی"متذکر می شوم که این گونه اقدامات بدون پاسخ نمی ماند و بر روابط روسیه - آمریکا تاثیر منفی خواهد گذاشت.

لوکاشویج افزود:طبیعی است مسکو این ابتکار ضد روسی واشنگتن را که همزمان با لغو اصلاحیه"جکسون ونیک" تحریمهای جدیدی در زمینه صدور روادید و امور مالی درباره روسیه وضع می کند، بدون پاسخ نمی گذارد.

"سرگئی ماگنیتسکی"وکیل روس شرکت سرمایه گذاری انگلیسی"هرمیتاژ"پس از دستگیری به جرم فرار مالیاتی در سال 2009 در بازداشتگاهی در مسکو درگذشت و مرگ وی به موضوعی مناقشه آمیز در روابط روسیه و برخی کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا تبدیل شد به طوری که واشنگتن در این راستا صدور روادید به حدود 60 مقام ارشد روس به اتهام دخالت در مرگ ماگنیتسکی را ممنوع کرد و اکنون باتصویب قانون موسوم به پرونده "ماگنیتسکی"حدود 60 نفر از مقام های روس به اتهام دخالت در مرگ وی مشمول ممنوعیت دریافت روادید آمریکایی خواهند شد و آمریکا می تواند حسابهای بانکی آنها را نیز مسدود کند.

"لوکاشویچ" افزود: تلاشها برای مرتبط کردن لغو قانون باقی مانده از دوره جنگ سرد همچون اصلاحیه "جکسون ونیک" که مانع روابط بازرگانی میان روسیه و آمریکا است، با ایرادهایی در زمینه حقوق بشر روسیه را غیرقابل قبول می دانیم.

این درحالی است که پایگاه اینترنتی"دایرکت ادورت رو"روسیه از تهیه فهرستی از طرف مسکو برای تحریم متقابل مقام های آمریکایی خبر داد و نوشت دولت روسیه این فهرست را در پاسخ به تحریم مقام های روس از سوی آمریکا تحت عنوان "پرونده ماگنیتسکی " تهیه کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه همچنین تاکید کرد: با توجه به موارد متعدد نقض آشکار حقوق بشر در آمریکا مانند قانونی شدن شکنجه زندانیان، حبس افراد بدون محاکمه در زندانهای سیا و "گوانتانامو"، این کشور هیچ گونه حق اخلاقی برای موعظه درباره حقوق بشر به کشورهای دیگر را ندارد.

تنظیم فهرست سیاه مقام های آمریکایی از طرف روسیه، آمریکا را غافلگیر کرده است و وزارت امور خارجه این کشور تهیه چنین فهرستی را از سوی مسکو برای منع سفر گروهی از مقام های آمریکایی بی دلیل خواند و افزود:روسیه هیچ دلیلی برای منع سفر مقامهای دولتی آمریکایی به این کشور ندارد .

مسکو پیشتر به واشنگتن هشدار داده بود که در صورت تصویب قانون"ماگنیتسکی"در کنگره آمریکا به این اقدام پاسخ مناسب خواهد داد،"سرگئی لاوروف"وزیر امور خارجه روسیه نیز گفت:اجازه نمی دهیم آمریکا در امور داخلی روسیه مداخله کند و پرونده"ماگنیتسکی"را مسئله داخلی روسیه می دانیم که ارتباطی به واشنگتن ندارد.

لاوروف همچنین نسبت به اقدامات ضد روسی آمریکا هشدار داد و افزود: تلاش آمریکا برای جایگزینی یک قانون جدید ضد روسی به جای اصلاحیه "جکسون ونیک" غیرقابل قبول است.

"سرگئی ریابکوف"معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز در این باره گفت: در صورت تصویب این قانون در آمریکا به این کشور پاسخ محکمی می دهیم .

طرح این مسئله از سوی دو کشور آمریکا و روسیه در حالی است که تنش در روابط میان آنها در ماههای اخیر به دلیل زیاده طلبی و یکجانبه گرایی واشنگتن درعرصه بین المللی از جمله"سوریه"تشدید شده است.

همچنین در چند سال گذشته موضوع سپر موشکی آمریکابه یکی از چالشها در روابط روسیه با آمریکا و ناتو تبدیل شده است . 

/ 0 نظر / 8 بازدید