ملی شدن صنایع بزرگ در بولیوی

 برون مرزی - رییس جمهوری بولیوی در حکمی ، چهار شرکت الکتروپاز ، الفئو ، ادسر و کمپانی مدیریت شرکت‌ها را ملی اعلام کرد .
اوو مورالس ، رییس جمهوری بولیوی در حمایت از این تصمیم گفت: این شرکت‌ها با وجود این که بسیار بی‌نظم و با اختلال ، برق را به مناطق روستایی می‌دادند ، پولی بیشتر حتی از پایتخت دریافت می کردند.
مورالس تصریح کرد:ما مجبور به این اقدام هستیم و البته پس از محاسبه ارزش اموال تصرف شده ، خسارت شرکت‌های اسپانیایی را پرداخت خواهیم کرد.
پرداخت نکردن مالیات و عوارض حاصل از در آمدها از دیگر مشکلاتی بود که این شرکتها برای اقتصاد بولیوی ایجاد کرده بودند.
این درحالی است که هشت ماه پیش نیز رییس جمهوری بولیوی شرکت برق اسپانیا را که تولید بخش وسیعی از برق بولیوی را در دست داشت ، ملی اعلام کرد و به این ترتیب با ملی شدن این چهار شرکت ، شبکه برق بولیوی از تولید تا توزیع به گونه کامل ملی شد و تحت کنترل شرکت ملی برق بولیوی قرار گرفت.
لوتگاردو آلوارز Alvarez said Lvtgardvمعاون وزیربرق و انرژی بولیوی نیز در این خصوص گفت : از مهم‌ترین عواملی که سبب شد این تصمیم ملی را بگیریم ، سرمایه‌گذاری ناچیز شرکت اسپانیایی بود.
وی افزود: حجم پایین برق تولیدی شرکت برق اسپانیا به حدی بود که این شرکت در 15 سال گذشته فقط 81 میلیون دلار برای توسعه شبکه برق بولیوی سرمایه‌گذاری کرد که این رقم خیلی ناچیزی است.
اقدام بولیوی در ملی کردن صنایع بزرگ با واکنش های وسیعی از سوی کشورهای اروپایی و آمریکا مواجه شد.
دولت آمریکا در واکنش به ادامه روند ملی شدن صنایع بزرگ بولیوی به شدت ابراز نگرانی کرد و به نوعی آن را محدود شدن حوزه نفوذ خود در کشورهای آمریکای لاتین دانست.
در این خصوص دولت آمریکا با هدف بی اثر کردن اقدام بولیوی مدعی شد که اقدام دولت مورالس در ملی اعلام کردن شرکت انرژی "رد الکتریکا"به ضرر سرمایه گذاری خارجی در این کشور خواهد بود.
این اقدام دولت بولیوی درحالی بر نگرانی آمریکا می افزاید که تنها 15 روز پس از اقدام کریستینا کریشنر ، رییس جمهوری آرژانتین در ملی اعلام کردن شرکت نفتی"رپسول وی پی اف"انجام شد و مقامات آمریکایی را از آینده روابط اقتصادی و کاهش نفوذ واشنگتن در منطقه آمریکای لاتین نگران کرده است .
اتحادیه اروپا نیز پیش از این نسبت به گسترش روند ملی شدن صنایع بزرگ در آمریکای لاتین هشدار داده بود .
به اعتقاد کارشناسان سیاسی ، هر چند ملی کردن صنایع در بولیوی در جهت کنترل بیشتر دولت بر منابع طبیعی این کشور است ، اما برخی از شرکت های بزرگ با این اصلاحات به شدت مخالفند، آنها مدعی هستند که دولت توانایی مالی و تخصص لازم را برای مدیریت صنایع مادر ندارد .
با وجود این ، مورالس اعلام کرد: در صورتی که شرکت های متخصص قصد همکاری با دولت را دارند، می توانند با انعقاد قرارداد در این زمینه ، با دولت همکاری کنند .
در سال 2006 نیز ملی کردن صنایع گاز در بولیوی انتقادات برخی طرف های خارجی را به همراه آورد اما با ملی شدن صنایع گاز در بولیوی و تلاش دولت برای انجام برخی اصلاحات در بخش های کشاورزی و صنایع ، اولین گام های توسعه در این کشور برداشته شد .
در داخل بولیوی نیز اقلیت سفید پوست و حتی برخی از طرفداران سابق مورالس به تحرکاتی علیه دولت اقدام کرده اند ، از جمله این اقدامات ، برگزاری همه پرسی در چهار ایالت مهم گازخیز بولیوی بود اما اقدامات و اصلاحات مورالس در 6 سال گذشته رضایت اکثریت مردم بولیوی وبویژه اقشار محروم و متوسط جامعه را در پی داشته است.
"اوو مورالس" از سال 2006 میلادی رییس جمهوری بولیوی است که در این مدت بیش از 20 شرکت غربی را از جمله 15 شرکت فعال در زمینه نفت و گاز ، سیمان ، معدن و همین طور چهار شرکت دیگر تولید برق وابسته به فرانسه و انگلیس ملی کرده است.

/ 0 نظر / 8 بازدید