روماها یکی از بزرگترین مشکلات کشورهای اتحادیه اروپا

مطبوعات مجارستان روز پنجشنبه 28 آوریل اعلام کردند که به دنبال درگیری بین اقلیت های قومی روما در گوینگ یوشپاتا واقع در مرکز مجارستان با نئونازی ها ، شماری از کولیهای روما زخمی و 7 نفر از سوی پلیس این کشوردستگیر شدند .

با روند افزایش خشونتها برضد روماها در اروپا،بخصوص در ایتالیا و فرانسه، در مجارستان نیز هفته های گذشته،درگیری هایی بین اقلیت قومی روما و راست گرایان افراطی مجارستان بروز کرده است که بر نگرانیهای اتحادیه اروپا درخصوص آینده این اقلیت افزوده است.

این اقلیت قومی که پیشینه ای چند هزار ساله در اروپا دارد بدون هویت وطنی ، در حال حاضر با جمعیت 12 میلیون نفر، در اروپای مرکزی و شرقی در نهایت فقر و بیشتر به عنوان افرادی غریبه و منزوی زندگی می کنند که برای ساختار اجتماعی این کشورها مشکلاتی به وجود آورده است.

یانوش فارکاش ، نماینده اقلیت های روما در مجارستان در گفت و گو با رسانه های این کشورگفت:ما تلاش می کنیم با جابجایی خانواده هایمان از این منطقه از درگیری با دیگر گروههای اجتماعی مجارستان پرهیز کنیم.

وضعیت زندگی کولیها در دیگر کشورهای اروپایی نیز مشابه همین وضع است، آنها را در نظام اجتماعی اروپا، می توان با طبقه نجسهای در نظام اجتماعی هند مقایسه کرد که از هرگونه موقعیت و ارزش اجتماعی محروم هستند .

البته بسیاری از گروهها و شخصیتهای اروپایی در گذشته برای بهبود وضعیت آنها طرحها و نشستهایی را انجام داده اند اما هیچ نتیجه مثبتی در این خصوص اتخاذ نشده است.

نمایندگان دولت های بلغارستان، مجارستان، چک، کرواسی، مقدونیه، رومانی، صربستان و مونته نگرو و اسلواکی روز چهارشنبه دوم فوریه ۲۰۰۵ در صوفیه گرد هم آمدند و به اصطلاح در مورد تفسیری روشن و واضح درباره آینده کولی ها توافقنامه ای را براساس طرح «جامعه باز» میلیاردر آمریکایی «جورج سوروس»امضاء کردند اما هیچ گاه این طرح اجرایی نشد.

اتحادیه اروپا جهت یافتن راه حلی برای مشکلات ۱۲ میلیون کولی در اروپا در تاریخ 20 اکتبر 2010 با شرکت ۴۷ کشور عضو شورا و سازمان بین المللی در استراسبورگ یک کنفرانس بین المللی برگزار کرد که در آن تصمیمات مشترکی در خصوص مبارزه با اعمال سیاستهای نژادپرستانه نسبت به کولیان، بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی و انتگراسیون اجتماعی آنان اتخاذ شد.

در گزارشی نیز که درخصوص کولی ها در مجمع عمومی مجلس نمایندگان اتحادیه اروپا مورد تائید قرار گرفت، اعمال تبعیض به کولی ها محکوم گردیده و در مورد افزایش بیانات نژادپرستانه نمایندگان احزاب سیاسی در خصوص کولیان اظهار نگرانی شد،

اما به رغم همه این گزارشها و توافقنامه ها شاهدیم که دولتهای فرانسه رفتار مناسبی با این اقلیت قومی نکرده و 8هزار نفر از آنها را وادار به خروج از مرزهایش نمود.

ویوین ردینگ، کمیسر قضایی اتحادیه اروپا، اقدام فرانسه در مورد اخراج کولی های مهاجر بلغار و رومانیایی از این کشور را محکوم کرده و آن را شرم آور توصیف کرده است.

خانم ردینگ گفت دولت فرانسه در برخورد با مقامات اروپایی از دورویی و تزویر استفاده کرده و پیشنهاد کرد که علیه این کشور در ارتباط با نحوه رفتار با کولی های روما، اقدامات قانونی صورت گیرد.

وی فرانسه را متهم کرد که قوانین اتحادیه اروپا را که تبعیض بر اساس قومیت یا ملیت را منع می کند، نقض کرده است.

دولت فرانسه در هفته های اخیر حدود یک هزار کولی را پس از تعطیل اردوگاه های غیر قانونی آنها به رومانی و بلغارستان بازگردانده است.

/ 0 نظر / 10 بازدید