تظاهرات دانشجویان شیلی در اعتراض به بودجه نظام آموزشی کشور

دانشجویان و دانش آموزان شیلیایی روز جمعه برای چندمین روز متوالی در اعتراض به نوع استفاده از بودجه نظام آموزش این کشور در "سانتیاگو " و چند شهر دیگر تظاهرات کردند.
تظاهرات دانشجویان و دانش آموزان شیلی روز جمعه در "سانتیاگو"، با دخالت ماموران پلیس ضد شورش به خشونت کشیده شد و معترضان به سمت نیروهای امنیت بمب آتش زا پرتاب کردند .
پلیس نیز پس از مسدود کردن یکی از خیابان های اصلی در بیرون دانشگاه سانتیاگو تلاش کرد با دستگاه آب پاش تظاهرکنندگان را متفرق کند.

رسانه های خبری با اشاره به استفاده پلیس ضد شورش شیلی از گاز اشک آور و ماشینهای آب پاش برای متفرق کردن جمعیت معترضان به نظام آموزشی در شهر "سانتیاگو " از بازداشت بیست و پنج نفر از دانشجویان خبر دادند.

معترضان خواستار توجه رئیس جمهوری شیلی به خواسته های آنها و تخصیص بودجه بیشتربه نظام آموزشی تا پیش از تنظیم بودجه سال 2013 شدند.توقف تامین بودجه بخش خصوصی آموزش شیلی و حمایت بیشتر از مدارس دولتی از خواستههای اصلی معترضان است.

این تظاهرات پس از تصویب قانونی در شیلی در روز چهارشنبه برگزار شد که بر اساسنرخ بهره وام های دانشجویی از 6 درصد به 2 درصد کاهش می یابد.

قرار است دولت شیلی برای کمک به نظام آموزشی این کشور، یک میلیارد دلار برمالیات‌ها بیافزاید اما دانش‌‌آموزان و دانشجویان معتقدند این اقدام نیز کافینیست.

تظاهرات کنندگان خواهان کمک بیشتر دولت برای تحصیل و امکان پذیر شدندسترسی به مراکز آموزشی برای همۀ قشرهای جامعه هستند که اغلب در اختیار بخش خصوصیاست.
سالگذشته نیز دانشجویان از جمله برای تحصیل رایگان در شیلی کلاس‌های خود را تعطیل وتظاهرات کرده‌ بودند.

 دانشجویان بر این باورند که سیستم سیاسی شیلی خواسته آنها را برآورده نکرده و حتیدولت پیشنهاد دانشجویان را بررسی نکرده است.

معترضان خواستار نظام آموزشی رایگان و امکان آموزش عمومی برای همه شهروندانهستند و علاوه بر افزایش بودجه های دولتی در بخش آموزش خواستار ایجاد تغییرات درکابینه شیلی نیز هستند.

بر اساس برخی از گزارش ها دانشجویان معترض با شکستن شیشه ساختمانهای عمومی وپرتاب سنگ و چوب به سمت نیروهای پلیس خشم خود را ابراز داشتند و درگیریهایی بین دوطرف رخ داد، آنها همچنین در مکانهایی به روشن کردن آتش مبادرت کردند.

دانشجویان و معلمان شیلیایی از چند ماه قبل اعتراض خود را به سیاست های آموزشیدولت آغاز کرده و در این مدت به طور مرتب با پلیس شیلی درگیر شده اند.

آنها علاوهبر افزایش بودجه های دولتی در بخش آموزش خواستار ایجاد تغییرات در کابینه شیلی نیزهستند.

والدین دانش آموزان شیلی که در اعتراض به کاهش بودجه آموزشیراهی خیابانها شده بودند، شکایت نامه ای را علیه اقدامات وحشیانه پلیس تنظیم کرده ونیروهای امنیتی را به ضرب و شتم علیه دانش آموزان راهنمایی متهم کردند.

تظاهرات کنندگان خواهان کمک بیشتر دولت برای تحصیل و امکان پذیر شدن دسترسی بهمراکز آموزشی برای همه قشرهای جامعه هستند که اغلب در اختیار بخش خصوصیاست.

سال گذشته نیز دانشجویان از جمله برای تحصیل رایگان در شیلی کلاس‌هایخود را تعطیل و تظاهرات کرده‌ بودند، آنها همچنین در مکانهایی به روشن کردن آتشمبادرت کردند.

 

 

/ 1 نظر / 7 بازدید

سلام دوست عزیز از مطالب سینمایی وبلاگم استفاده کنید. فروش و تحلیل فیلم های هنری و برندگان جشنواره های بین المللی www.mashhadfilm2.persianblog.ir لیست کامل فیلم ها را در یک فایل اکسل دانلود کنید. تبادل لینک؟؟؟