توافق تفلیس و مسکو برای پیوستن روسیه به سازمان تجارت جهانی

روسیه پس از 18 سال انتظار، با بازگشت گرجستان به پای میز مذاکره و ارایه پیشنهاد از سوی این کشور، به پیوستن به سازمان جهانی تجارت نزدیک شد.
این درحالی است که آمریکا و اتحادیه اروپا از گرجستان و روسیه درخواست کرده‌اند تا پایان سال در مورد مفاد الحاق روسیه به این سازمان به توافق برسند.
"تموری یاکوباشویلی" معاون وزیر خارجه گرجستان که ریاست هیات مذاکره کننده گرجستانی را برعهده دارد، گفته است این پیشنهاد شامل تبادل الکترونیکی آمار تجارت و نظارت بین المللی تجارت میان روسیه و دو منطقه گرجستانی است.
وی افزود: اگر روسیه این پیشنهاد را بپذیرد، به عضویت سازمان جهانی تجارت درمی آید و این پیشنهاد نهایی بوده و غیرقابل تغییر است.
در این بین، طرف مذاکره کننده روسی نیز اعلام کرد این کشور تا هفته آینده پاسخ خود را می دهد.
عضویت در سازمان جهانی تجارت باید از سوی پارلمان روسیه تصویب شود اما ولادیمیر پوتین، نخست وزیر این کشور، با بیان اینکه مزایای این عضویت از معایبش بیشتر است، اظهار کرده موافق الحاق کشورش به این سازمان است.
فرستاده اتحادیه اروپا به گرجستان نیز روز جمعه از توافق تفلیس و مسکو در خصوص پیوستن روسیه به سازمان تجارت جهانی استقبال کرد.
"فیلیپ دیمیتروف" سفیر اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد : " ما از این موضوع خرسندیم که به نظر می رسد روسیه و گرجستان به رسیدن به توافقی که از دیدگاه ما به نفع دو طرف است، نزدیک هستند ".
وی افزود : " ما به طور کامل از تلاش هایی که با میانجی‌گری سوییس شکل می گیرد و یافتن راه حلی را محتمل کرده است، حمایت می کنیم، ما طرف های دخیل را به نهایی کردن این توافق در روزهای آینده، ترغیب می کنیم ".
"ران کرک "نماینده تجاری آمریکا نیز در اظهاراتی گفت: روسیه تا آخر سال 2011 به عضویت سازمان جهانی تجارت درخواهد آمد.
وی روز دوشنبه هفته گذشته در دیدار با "ایگور شووالوف"معاون اول نخست وزیر روسیه، پیوستن روسیه به سازمان جهانی تجارت مورد بحث قرار داد.
متعاقب این دیدار دفتر نماینده تجاری آمریکا طی بیانیه ای اعلام کرد:کرک در این دیدار ابراز اطمینان کرد مسایل باقی مانده از جمله مساله دستیابی به نتیجه در مورد رضایت تمام طرفها در مذاکرات دو جانبه روسیه و گرجستان به چنان شکلی حل خواهد شد که روسیه بتواند تا آخر سال جاری عضو سازمان جهانی تجارت شود .
روسیه در 18 سال اخیر در حال مذاکره درباره پیوستن به سازمان جهانی تجارت بوده است و تا کنون تفاهمنامه های دو جانبه تامین دسترسی به بازار کالا ها و خدمات با هر کدام از 60 عضو گروه کاری تشکیل شده جهت پیوستن روسیه به سازمان جهانی تجارت امضاء شده است.
عضویت روسیه در سازمان جهانی تجارت، می تواند مزایایی برای صادرات گرجستان نیز داشته باشد، اما برای روسیه که صادرات نفت و گاز گسترده ای دارد، مزایای این توافق ممکن است دیرتر محقق شود.
بانک جهانی برآورد کرده است، با پیوستن روسیه به سازمان تجارت جهانی تولید ناخالص داخلی روسیه در میان مدت در حدود 3.3 درصد افزایش پیدا کند.

/ 0 نظر / 8 بازدید