پیروزی حزب اصلی مخالف دولت قبرس در انتخابات پارلمانی این کشور

حزب راستگرای دمکراتیک رالی (دی سی) قبرس در "بخش جنوبی و یونانی نشین" در انتخابات پارلمانی این کشور بیشترین آرا را به خود اختصاص داد.

این حزب با اختصاص 34.27 درصد و حزب چپ گرای "اکل" (حزب حاکم) با کسب 32.67 درصد توانست در این انتخابات پیروز شود.

'نیکوس اناستاسیادیس' رییس حزب دمکراتیک رالی ،پس از اتمام شمارش آراء ضمن تشکر از اعتماد مردم به این حزب گفت: شهروندان پیام خود را واضح و روشن به دولت اعلام کردند و حزب چپ گرای اکل به ریاست 'دیمتریس خریستوفیاس' رییس جمهور باید در سیاست های خود تغییرات اساسی دهد.

وی در ادامه افزود: هم اکنون حزب حاکم از نظر آراء در اقلیت قرار گرفته و این بیانگر ناریاضتی مردم از عملکرد ریاست جمهوری و دولت وی در تمام مسایل سیاسی و اقتصادی است که این مساله را باید جدی گرفت.

مجلس قبرس (بخش جنوبی و یونانی نشین) دارای 56 نماینده است و بر اساس درصد آرایی که احزاب سیاسی در انتخابات عمومی به خود اختصاص می دهند، تشکیل می گردد.

لازاروس ساویدس ، مسوول انتخابات قبرس در خصوص صحت برگزاری انتخابات گفت : تمامی حوزه های انتخاباتی بدون مشکل خاصی شروع به فعالیت کرده اند و مردم آرام آرام در محلهای رای گیری حاضر شده اند.

به رغم این که حکومت دمیتریس کریستوفیاس رئیس جمهوری قبرس به موجب نظام ریاستی حاکم بر این کشور جزیره ای تحت الشعاع نتایج انتخابات پارلمانی قرار نخواهد گرفت اما نتایج این انتخابات نشان دهنده نحوه عملکرد رئیس جمهوری چپ گرای بخش یونانی نشین قبرس در مواجهه با مشکلات اقتصادی و نیز مذاکرات صلح قبرس خواهد بود.

کارشناسان معتقدند با پیروزی حزب راستگرای دمکراتیک رالی ، احزاب ائتلاف حاکم با مشکلات بزرگی برای دستیابی به سمتهای سیاسی مهم از جمله ریاست پارلمان مواجه خواهند شد و این امر چه بسا تشکیل ائتلاف های جدید را موجب شود.

نتایج نظرسنجی‌ها نیز حاکی از رقابت تنگاتنگ میان جناح راست گرا و دموکرات است.

انتخابات پارلمانی بخش یونانی نشین قبرس در واقع محکی مهم برای رئیس جمهوری چپ گرای آن در رسیدگی به مذاکرات صلح در قبرس به شمار می‌رود که دیدگاههای کریستوفیاس شاخص آن است.

قبرس در سال 1974 به دو بخش یونانی و ترک نشین تقسیم شد و در سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست اما تنها بخش یونانی نشین آن از مزایای آن بهره می‌برد.

درویش اروغلو رئیس جمهور بخش ترک نشین قبرس پس از حتمی شدن پیروزی حزب مخالف کریستوفیاس در انتخابات پارلمانی بخش یونانی نشین قبرس با بیان این مطلب که کسی انتظار نداشته باشد از سر میز مذاکره فرار کنم، نشان داد که خواهان ادامه مذاکرات و حل مسئله میان دو بخش جزیره است.

رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه نیز در واکنش به نتایج انتخابات پارلمانی بخش یونانی نشین قبرس گفت که این کشور به حمایت از گفت‌وگوهای صلح بین بخش ترک‌نشین و یونانی‌نشین قبرس ادامه خواهد داد.

«رجب طیب اردوغان»، افزود: «صرف‌نظر از این‌که چه کسی به‌عنوان رئیس‌جمهوری بخش ترک‌نشین و یا یونانی نشین قبرس انتخاب می شود، ما از گفت‌وگوها بین ترک‌ها و یونانی‌های قبرس حمایت خواهیم کرد.»

/ 1 نظر / 7 بازدید
jahandar

سلام، تمام کشورهایی که سالهاست نیروی اتمی‌ استفاده میکنند تصمیم گرفتند که تا ۱۵ سال دیگر از این بهره برداری دست بکشند. آلمان ، ژاپن، هند و غیره. دنیا دنبال بهره بردار از نیروی خورشید، با د ، امواج دریا و اینکه چگونه میشود این دنیا را حفظ کرد،هست. به نظر میاید که ما فقط دنبال تخریب دنیا و ادمهایش هستیم. من فدایی امام هستم و انشا‌الله روزی تمام انسانهای این دنیا عین ما مسلمان شیعه خواهند شد اما آیا آن روز دنیایی وجود خواهد داشت؟ بهانه انرژی اتمی‌ و یا حتی استقفرلله وعده امام زمان فقط برای سرگرمی ما مردم هست تا آقای احمدی‌نژاد و فامیلهاش بتوانند به راحتی‌ دزدی بکنند.