دیدار و گفتگوی روسای جمهور روسیه و چین در آستانه همایش سن پترزبورگ

در دیدار روسای جمهور چین و روسیه در مسکو، روسیه و چین به مواضع دوگانه غرب درباره انقلاب در کشورهای عربی انتقاد کردند.

روسیه و چین که از زمان آغاز عملیات ناتو در لیبی مخالف این عملیات بودند در نشست اخیر خود یک روز قبل از آغاز همایش سن پترزبورگ درباره مداخله غرب در قیامهای عربی هشدار دادند.

تحولات منطقه خاورمیانه و شمال افریقا ، که محور اصلی گفتگوهای هوجینتائو رئیس جمهور چین و دیمیتری مدودف رئیس جهمور روسیه در این نشست بود، مسکو و پکن به شدت از مواضع غرب درباره قیامهای مردمی در منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه انتقاد کرده و از غرب خواستند اجازه دهد تغییرات در این منطقه از درون انجام شود.

چین و روسیه درباره وضعیت غیرنظامیان در لیبی نیز هشدار دادند و اینکه اقدامات ناتو در این کشور چه پیامدهایی می تواند داشته باشد.

'آنتون چرنوف' کارشناس روسی درخصوص دیدگاههای چین و روسیه در قبال انقلاب ملتهای عرب گفت:روسیه و چین معتقدند امریکا و متحدان آن رویکرد دوگانه ای درباره قیامهای منطقه دارند، در بحرین که ناوگان پنجم دریایی امریکا مستقر است، حکومت حاکم بدون هیچ واکنشی از سوی غرب به سرکوب وحشیانه تظاهرات کنندگانی مبادرت می کند که تظاهرات آرامی دارند .

از دیگر موضوعات مورد بحث در دیدار روسای جمهور چین و روسیه در آستانه نشست سن پترزبورگ امضاء قرارداد صدور گاز روسیه به چین بود که قرار بود میان دو شرکت گازپروم روسیه و شرکت سی ان پی سی چین امضا شود اما آنچنان که الکساندر مدودف معاون صادرات شرکت گاز پروم روز جمعه گفت:"بر خلاف پیش بینی های قبلی ، توافقنامه گازی میان دو طرف که از مدتها قبل انتظار می رفت در سن پترزبورگ امضا شود ، در این دوره امضاء نخواهد شد."

کارشناسان براین عقیده اند که عدم امضای توافقنامه تامین 30 ساله گاز مورد نیاز چین از طریق روسیه که ارزش آن بیش از یک تریلیون دلار برآورد می شود ، پس از 5 سال مذاکرات فشرده میان روسیه به عنوان بزرگترین تولید کننده انرژی در جهان و چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده انرژی ، می تواند به مثابه لطمه ای بزرگ به این توافقنامه محسوب شود .

این درحالی است که دمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه روزپنجشنبه پس از ملاقات با هوجینتائو همتای چینی خود در مسکو اعلام کرد دو طرف سرگرم نهایی سازی شرایط قرارداد، قبل از حضور مشترک در مجمع بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ در روز جمعه هستند .

مذاکرات دو طرف مدتهاست که بر سر موضوع قیمت با مشکل روبرو شده است .

شرکت گازپروم می گوید حاضر نیست با قیمتی پایین تر از قیمت گاز فروشی به مشتریان اروپایی ، به چین گاز بفروشد .

با اجرای این قرارداد سطح صادرات گاز روسیه به چین سالانه تا شصت و هشت میلیارد متر مکعب افزایش خواهد یافت .

/ 0 نظر / 7 بازدید