ورشکستگی شمار زیادی از شرکت های هلندی در سال 2012

هلند در حالی وارد سال جدید میلادی شد که شمار زیادی از شرکت های تجاری و تولیدی این کشور در سال 2012 ورشکسته شدند.

اداره مرکزی آمار هلند روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد، در سال 2012 در مجموع 11235 شرکت این کشور دچار ورشکستگی شدند که هجده درصد بیشتر از سال 2011 بود .

یشترین آمار ورشکستگی شرکت های هلندی در سال 2012 به شرکت های تجاری مربوط می شود و در این سال 1532 شرکت تجاری هلند ورشکسته شدند.

سایر شرکت های ورشکسته هلندی را شرکت های فعال در زمینه خدمات مالی و پولی، آژانس های تهیه مسکن، بهداشتی و رفاهی تشکیل می دهند.

هلند ، از کشورهای پیشرفته جهان محسوب می شود و در میان 209 کشور جهان،از لحاظ وسعت مقام 134و از نظر جمعیت ، مقام 54را دارد اما به لحاظ صادرات ، هفتمین کشور دنیا محسوب می شود.

موقعیت جغرافیایی هلند و واقع شدن آن در مرکز تقاطع سیستم حمل و نقل اروپایی و همچنین برخورداری از بازار داخلی کوچک ، سبب شده است اقتصاد هلند در زمره آزادترین اقتصادهای جهان قرار گیرد و این آزادی اقتصاد ، اثر خود را در موفقیت این کشور برای جذب سرمایه خارجی متبلور ساخته است.

وضع مالیاتهای مناسب و مطلوب برای درآمد شرکتهای چند ملیتی ، هلند را همراه ایرلند و انگلیس ، در رأس کشورهای اروپائی قرار داده است که سرمایه مستقیم خارجی جذب کرده‎اند .

در سال 2012 با شدن گرفتن بحران اقتصادی در بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا ، اقتصاد قدرتمند هلند نیز تحت تاثیر اقتصاد کشورهایی همچون اسپانیا، یونان ،فرانسه و حتی آلمان قرار گرفت و بانک مرکزی هلند اعلام کرد که اقتصاد کشور با عدم توازن مواجه شده است.

دهم دسامبر نیز از سوی بانک مرکزی هلند بیانیه ای منتشر شدکه در آن به صراحت آمده است ، انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۳،تحت تاثیر اقتصاد اتحادیه اروپا شش دهم درصد کاهش یابد.

موسسه امریکایی اعتبار سنجی استاندارد اند پورز (Standard & Poor's Ratings Services) رتبه اعتباری بانک‌های هلند را به دلیل طولانی شدن احتمالی بحران مالی منطقه یورو، کاهش داد.

این موسسه رتبه اعتباری بانک ای بی ان آمرو (ABN AMRO) را از A+ به A و رتبه بانک رابو (Rabobank) را از AA به AA- کاهش داد،رتبه دو بانک دیگرِ اس ان اس رئال(SNS REAAL) و اف.ون لنشات (F.vanLanschot) نیز کاهش پیدا کرده است.

دولت هلند نیز اعلام کرد با بحران جهانی که موجب کاهش 15 درصدی تجارت جهانی می شود، اقتصاد این کشور متکی به صادرات ، در پنج سال آینده ، 7ممیز8 درصد کوچک می شود.

یان کیس دو یاگر ، وزیر دارایی هلند در نامه‌ای به پارلمان این کشور در لاهه اعلام کرد،کسری بودجه تحت چنین سناریویی ممکن است به 4ممیز4 درصد تولید ناخالص داخلی افزایش پیدا کند.

"مارک روته"Mark Ruteh نخست وزیر هلند نیز در سخنانی در پارلمان این کشور هشدار داد کشورش نمی تواند از عهده دیون فعلی برآید ، زیرا این بدهی ها به تدریج در حال افزایش است .

"مارک روته" یکی از منتقدان کشورهای منطقه یورو است و بر این باور است که کشورهای منطقه یورو ، موجب افزایش دیون هلند شده اند .

/ 4 نظر / 9 بازدید
پریسا

لطف کردی بهم سر زدی, ممنون. بازم بیا پیشم

پریسا

هر چند باری که بهم سر بزنی منم هم میام سر میزنم. بدو بدو بدو که منتظرتم

پریسا

اینقدر ذوق کردم که اومدی بهم سرزدی که نگو. بدو بیا که مطلب جدید گذاشتم.منتظرتم

صدا و سیما

از جنابعالی دعوت می شود تا در جشنواره وبلاگنویسی حماسه اقتصادی شرکت نمایید. مهلت ثبت آثار تا پایان دی ماه 1392 برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه نمایید. basij.irib.ir/weblog3 مرکز بسیج صدا و سیما