وضع توفان زدگان آمریکایی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری

پنج روز پس از عبور توفان مهیب"سندی" و نیز یک روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا،هنوز ساکنان شهرهای بزرگ مانند،"نیویورک"و"نیورجرسی"مشکلات زیادی برای بازگشت به زندگی عادی خود دارند.

در حال حاضر صفهای طولانی در برابر جایگاههای توزیع بنزین در"نیویورک"و"نیورجرسی"دیده می شود و مسئله توزیع بنزین در مناطق توفان زده بسیار دشوار شده است، همچنین هزاران آمریکایی هنوز اسکان داده نشده و بسیاری از آنها به سبب نبود غذا و بهداشت مناسب به بیماریهای عفونی و مسری دچار شده اند.

هنوز برق 600 هزار خانه در نیویورک قطع است و سازمانهای خیریه می گویند که در این شهر روزانه به یک میلیون وعده غذای رایگان نیاز است.

وضعیت مردم بحران زده نیویورک و ده ایالت آمریکا در حالی است که "باراک اوباما"رئیس جمهوری این کشور به رغم ادعاهایی که در خصوص تامین مایحتاج اولیه مردم در مناطق بحران زده دارد هنوز نتوانسته است پوشش مناسبی به این مسئله بدهند و این موضوع سبب افزایش اعتراض و ناراحتی مردم در برخی از مناطق شده است.

در محله"راک اِوِی"در بخش"کوئینز"نیویورک توفان مهیب موجب انفجار دستگاه مبدل برق شد که بیش از 15 واحد مسکونی را به آوار تبدیل کرد.

یکی از ساکنان نیویورک گفت:ما اینجا به کمک نیاز داریم، برق قطع شده است و ما امیدوار بودیم ماموران مدیریت بحران اینجا بیایند و ژنراتورهای برق را راه اندازی کنند.

یکی از شهروندان این شهر بر خلاف ادعاهای شهردار این شهر گفت: اینجا هیچ کمکی نیست،صلیب سرخ و کمکهای دولتی و حتی"بلومبرگ"شهردار نیویورک نیز نیستند،آنها کجا هستند؟ هیچ کس به ما کمک نمی کند و ما واقعا در رنج و عذاب هستیم.

افزایش خشم مردم بحران زده نیویورک و نگرانی آنها از آینده در حالی است که "مایکل بلومبرگ" شهردار این شهر روز گذشته اعلام کرد:ما تمام تلاش خود را برای اسکان و کاهش مشکلات شهروندان انجام داده ایم.

وی برخلاف گزارش رسانه ها اعلام کرد: تنها منازل حدود 40 هزار نفر از شهروندان نیویورک بر اثر توفان سندی تخریب شده است.

این درحالی است که رسانه ها اعلام کرده اند،نیویورک پس از توفان، با وجود تدابیر به کار گرفته شده به شدت آسیب دیده است و طوفان"سندی"هزاران نیویورکی را با مشکل مواجه و زندگی را در این شهر متوقف کرده است.

اداره آمار آمریکا نیز در گزارشی اعلام کرد:هنوز اطلاعات دقیقی در خصوص جان باختگان این توفان وجود ندارد اما گفته می شود تلفات جانی توفان سندی به رغم گذشت پنج روز از وقوع آن همچنان در حال افزایش است.

مشکلات توفان زدگان آمریکایی در حالی شدت گرفته است که برخی کارشناسان معتقدند؛توفان سندی و مدیریت ضعیف دولت اوباما برای کمک رسانی به بحران زدگان،می تواند سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را که فردا سه شنبه ششم نوامبر برگزار می شود را تغییر دهد.

این کارشناسان می گویند؛در واقع طوفان سندی یک فرصت انتخاباتی بی‌سابقه برای "باراک اوباما" است تا رقیب خود"میت رامنی"جمهوریخواه را از دور رقابتها خارج کند.

"جولیان زلیزر"استاد دانشگاه علوم سیاسی دانشگاه پرینستون در مورد این توفان گفت:این بحران اوباما است که باید آن را اداره کند، اگر به خوبی بتواند آن را مدیریت کند بدون شک در انتخابات پیروز خواهد شد .

روزنامه آلمانی"زود دویچه" نیز نوشت که توفان سندی برای" اوباما"خطرات بیشتری نسبت به"رامنی" دارد، زیرا وی سکاندار حکومت آمریکاست و اگر واکنش نامناسبی به توفان سندی نشان ندهد خشم مردم متوجه وی و همکارانش خواهد شد و تاثیر توفان کاترینا در سال ۲۰۰۵ بر دوران ریاست‌ جمهوری"جرج بوش" شاهدی بر این ادعاست.

/ 0 نظر / 9 بازدید